У нас от този вторник трябва да започне дългоочакваното електронно издаване на направления за PCR от личните лекари.
Докато чакат системата с електронните направления, в Благоевград пациентите продължават да са на опашка пред здравната инспекция. Казват, че това е „поредното безумие“ и се увеличава рискът „да станат още по-болни“.
Това трябва да се промени след полунощ, когато се очаква да бъде пусната информационната система за електронните направления за PCR тестове от личните лекари. По интегрирането й работят 30 фирми.
"Възниква един проблем - как пациентът, който няма да може да дойде в кабинета, ще се идентифицира, че този талон е даден за него. Затова ще настояваме автентификацията да е с ЕГН и последните 4 знака от направлението", казва общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов.
"С изменението, общопрактикуващият лекар преценява необходимостта от извършване на ВСМДИ "Полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19", след като снема епидемична анамнеза и издава направлението при наличие на поне два симптома“, се посочва в позиция на НЗОК.
В една лаборатория след сключването на анекса между касата и личните лекари в петък, са приели и няколко хартиени направления за PCR от лични лекари.
„Снимано от хартия и пратено по вайбър. Винаги приемаме, че дори и да има някаква неуредица, по-добре е да ги направим за пациента, отколкото да чакаме“, казва медицинският директор на лабораторията д-р Благовеста Пенчева.
В лабораторията се подготвят с електронни подписи за всички служители, за да работят с направленията. Там бработват между 3500 и 5000 теста на ден.
Прогнозата е, че с възможността личните лекари да издават направления за безплатен тест броят на пробите може да нарасне до 30%.