Парламентът създаде временна комисия за проверка на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на ПП „Величие”, и изградения в село Неофит Рилски, община Ветрино, културно-исторически комплекс „Исторически парк”.

„За“ гласуваха 143 народни представители, 17 „против“, а двама се въздържаха.   

Предложението за създаване на комисията беше внесено от независимите депутати Дарин Георгиев, Виктория Василева и Георги Куков, които бяха част от разпадналата се парламентарна група на „Величие“.

По-късно проекторешението беше припознато и внесено от народни представители от „Възраждане“ и „Има такъв народ“.

Снимка: bTV

Временната комисия се състои от 18 народни представители, избрани на паритетен принцип - по трима от всяка парламентарна група, и се избира за срок от един месец. 

Снимка: БГНЕС

 

Според решението, временната комисия следва да установи всички факти и обстоятелства относно наличие на извършени престъпления от страна на Ивелин Михайлов и свързани с него физически и юридически лица и изградения комплекс „Исторически парк”, против финансовата, данъчната и осигурителната система, измама и търговия с влияние и данни за съпричастност с тях на лица, свързани с представители на местната или централна власт.

Предвижда се временната комисия да установи и всички факти и обстоятелства относно евентуалното наличие на данни за бездействие на прокуратурата, МВР и другите компетентни органи и данни за т.нар. чадър над Ивелин Михайлов и дейността на комплекс „Исторически парк”, посочва БТА.

Снимка: bTV

Искра Михайлова от „Възраждане“ посочи, че от „Има такъв народ“ и „Възраждане“ са вносители на проекта на решение, внесен от разпадналата се група на „Величие“, защото смятат, че избирателите имат право да знаят какво се случва в партията, за която са гласували.    

 

Снимка: bTV

Ивайло Митковски от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) коментира, че категорично има нужда от създаването на такава комисия, най-малкото за да се изясни този казус с „Исторически парк“, предшестващ политическия проект „Величие“.

„ПГ на ПП-ДБ ще подкрепим създаването на тази комисия и ще участваме в нейната дейност“, добави той.

Снимка: bTV

Независимият депутат Юлиана Матеева коментира, че нито ПП „Величие“, нито парламентарната група на партията е внасяла такова искане, а предложението е на трима независими депутати, които са били част от групата на „Величие“.

Снимка: bTV

„Омерзително е Народното събрание (НС) да бъде използвано за разчистване на лични сметки“, коментира тя. „Ако това е начинът да се разбули мистерията около „Исторически парк“, нека да го направим. Ясно е, че ще го приемете“, каза Матеева относно проекторешението за създаване на временна комисия. 

Борислав Гуцанов („БСП за България“) коментира, че сега се внася предложение за временна комисия за „Исторически парк“, утре сигурно ще се поиска за някоя малка община.

„Недейте да използвате НС като наказателен орган“, призова той. "Едно е да се прави комисия за „Боташ“ или дейността на Нотариуса, друго е да говорим за "Исторически парк", каза Гуцанов.

Снимка: bTV

Виктория Василева коментира, че никой не воюва с „Исторически парк“, а воюват с измамите зад „Исторически парк“.

Тя обясни, че искането е внесено от трима независими депутати с ясното съзнание, че по правилник нямат право да внесат такова искане, но това бил единственият знак, с който можели да кажат, че искат да се чуе истината.

Затова Василева благодари на ИТН и на "Възраждане", че са припознали предложението и са го внесли вместо тях. Нека да направим тази комисия, нека всеки, който има да каже нещо, да дойде и да го каже, включително и засегнатите физически лица и съответните институции и контролни органи. Ако има нарушения, нека да бъдат взети мерки по закон, ако няма, веднъж завинаги да бъде изчистено името на този човек, допълни тя.