Инцидентите на пешеходна пътека са честа тема в новините през последните месеца. В началото на юни майка и дете бяха блъснати на пешеходна пътека в Студентския град в столицата. Те се разминаха без наранявания.

Почти месец по-рано в нощта срещу 8-ми май на булевард „Сливница“ двама младежи загинаха в София, пресичайки на пешеходна пътека. Трагедията разбуни духовете в обществото и предизвика протести.

Шофьорът е карал с около 50 километра в час над допустимото. Пробата му за алкохол беше отрицателна.

Камерите в София всеки месец предават по 100 хиляди нарушения на скоростта. С над 120 километра в час се засичат на месец по две хиляди нарушители. 

1 400 пешеходни пътеки има в момента в столицата. Най-много инциденти с пешеходци стават на местата в района на големи търговски обекти, паркове и ресторанти.

Коли със скорост от над 70 км в час в града и преминаващи на червен светофар. Затова често пресичането на пешеходна пътека често е изпитание за Петрана.

„Бързаме между колите, притичваме, някои спират, други –не“, каза тя.

С нея се срещаме в района на кръговото на 4-ти километър. Мястото, което Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи определя като опасно за пешеходците.

„Тук често стават инциденти, защото това е много опасно и многопластово кръгово. Проблемът идва от това, че когато се включат в движението водачите гледат настрани, а не гледат и пешеходната пътека, ако са надигнати или има легнали полицаи пред тях - ще ограничи пътния травматизъм“, каза той.

Йордан Батаклиев, част от академия за безопасно шофиране, ни отвежда по бул. „Шипченски проход“ и ни показва друго предизвикателство за пешеходците.

„Тук трябва да внимаваме, че е след трамвайна спирка. Булевардът е широк, а те често се използват за шофиране с по-висока от разрешената скорост. Има голямо струпване на хора, магазини, трамвайни спирки“, посочи той.

От общината заявяват, че близо 70% от пешеходните пътеки в София са с допълнително осветление. С приоритет е обезопасяването на районите около училища и детски градини.

Преди дни бе установен нов антирекорд по скорост на пътя - 250 километра в час на отсечката между Горубляне и Лозен.

След сигнал на bTV до общината, от Центъра за видеонаблюдение заявиха, че се планира поставят светофар на кръговото на 4-ти километър.