8,6 млрд. лева от сключените договори с фирми са раздадени без обществени поръчки, обяви министърът на финансите Асен Василев на брифинг в Министерския съвет. 

Снимка: btvnovinite.bg

„След направената проверка с оглед на информацията, която имаме, от 1 януари 2019 г. до 30 април 2021 г. са сключени договори на обща стойност малко над 20 млрд. лв. От тях 11 млрд. и 700 млн. са били с поръчки, 8 млрд. и 600 млн. са били без поръчки. Тоест над 43% от парите, които държавните предприятия харчат са без обществени поръчки“, заяви Василев.

По думите му обаче, до разваляне на вече сключени договори, трудно може да се стигне.

Проверката е направена от служебното правителство, тъй като държавните предприятия и техните „ин хаус“ възлагания не се обобщават в процедури и договорите им не са публични, добави Василев.

Нещо повече – по думите на финансовия министър средствата, раздадени без обществени поръчки, се равняват на общия размер на пенсиите за 9 месеца.

„Ин хаус“ поръчките са предвидени, ако има обществено, общинско, държавно предприятие и се притежава от съответната община или министерство, това предприятие да свърши работата. Както са замислени поръчките, такова „ин хаус“ предприятие не може да ползва подизпълнители. За съжаление, както виждаме и в регионалното развитие, и в икономиката, както и във всички други такива поръчки, всъщност това е един начин да се избегнат обществените поръчки и да се дадат пари на подизпълнители без търг и без конкурс. И тук не говорим за малко пари. 8 млрд. и 696 млн. раздадени без конкурс по „ин хаус“ поръчки, ако ги съотнесем към това, което харчим като държава, това са всички пенсии за 9 месеца, това са раздадени на „наши“ фирми без поръчки“, обяви Василев.

„Детската болница е 100 млн. лв. и за нея не са давани аванси и много на брой години се оказва, че за нея няма пари. Няма пари от 2008 г. да се актуализират пенсиите, но имаме да се раздават на фирми без обществени поръчки. Първо предприемаме промяна в нормативната уредба, така че тази практика да спре“, допълни той.

Следващата задача на Министерството на финансите е да промени нормативната и законодателна база, както и наредбите и методическите указания на Агенцията за обществени поръчки, така че тази практика да спре, поясни още Василев.

Там, където има подготвени средства за фирми без обществена поръчка, парите да се върнат в бюджета и да бъдат отпуснати след провеждането на такава.

В същото време ще продължи изпълнението на вече влезлите в сила договори, подчерта Василев, за да е коректна държавата.

Основната цел сега обаче е да се спрат течовете, добави финансовият министър: „Тогава пари ще има за всичко – пенсии, здравеопазване, образование и пътища“, заяви той.

„Борисов да отговори…“

Думата взе и говорителят на служебния кабинет – Антон Кутев, който отправи апел към бившия премиер Бойко Борисов, да даде разяснения целесъобразно ли са били изхарчени цитираните суми.

„8 млрд. и половина за една година, изхарчени без обществени поръчки – това е огромна корупционна възможност. И ако някой трябва да отговаря това довело ли до корупция, някой взел ли е подкупи, трябва да каже Борисов, не ние. Борисов е този, който трябва да отговаря за всички тези пари, изхарчени напред, с които можеха да направят чудеса, а те всъщност са ги дали на едни фирми, които не е ясно дали ще фалират“.

Отговорът на ГЕРБ

От партията на Бойко Борисов обявиха, че изнесеното от служебния кабинет е, цитирам „предизборна манипулация на предизборния щаб на Румен Радев, в лицето на служебния кабинет“.

Те поставиха и въпроса защо всеки ден се хвърлят недоказани обвинения, но не се сезират компетентните органи.