Масовото тестване за коронавирус в столичните квартали “Филиповци” и “Факултета” продължава. За да тестват хората от квартала, здравните власти направиха пункт под открито небе, близо до полицейското КПП.
„На другата улица минахме 70 човека и 70 човека са били отрицателни, един нямаше болен“, казва Петър Младенов - жител на „Факултета“.
Всички чакаха търпеливо на опашка, а резултатите получаваха след десетина минути.
Бързите тестове могат да пропуснат хора с активна вирусна инфекция, припомнят лекари. Причината е, че с тях се изследва само наличието на имунитет, докато PCR тестовете дават картина за актуалното наличие на вируса при всеки един тестван.
„Ако искаме да бъдем епидемиологично прецизни, тоест да се изследват тези, които биха могли да заразяват, това би трябвало да се направи с тестовете, които изследват ларинкса за наличие на вируса. Така че от гледна точка на индивидуалната заразност, PCR тестовете са по-прецизни“, смята д-р Александър Симидчиев, пулмолог, член на закрития Медицинския експертен съвет.
В подобни райони ключова роля имат здравните медиатори - като Валентин.
„Хората, които наистина са болни, трябва да си стоят вкъщи, за да не пламне тази епидемия. Защото епидемията ако пламне в този квартал, не знам къде ще ни поберат, в болниците няма да има свободни места“, казва Валентин.
Повечето от местните спазват ограниченията, но има и изключения.
„Откакто има засилено полицейско присъствие се направиха опити (да се напусне кварталът), не повече от 50 случая имаме“, каза Стоян Танев - зам.-кмет на Красна поляна
Полицията връща всички, които се опитват да излязат без основателни причини.
Кварталът се дезинфекцира по няколко пъти дневно, а за Великден от общината раздаде пакети с храна на социално слабите.