Българският ученик Виктор Лилов е златен медалист, втори в света и първи в Европа на Международната олимпиада по химия (IChO) 2024, която се проведе от 21 до 30 юли в Рияд, Саудитска Арабия. Той е първият българин в историята на олимпиадата с това постижение и единственият от Европейски съюз в топ 10 по химия за 2024 г.

Виктор подобри и собствения си световен рекорд със златото от Рияд. Само преди 16 дни той спечели златен медал, влезе в топ 10 в света и стана първи в Европа на Международната олимпиада по биология (IBO) 2024 в Казахстан.

Това, заедно със златния му медал от Международната олимпиада по химия (IChО) в Швейцария през миналата 2023 г., го направи първия в света със златни медали по химия и по биология. Със златото, което му беше връчено на официалната церемония на Международната олимпиада по химия (IChО) 2024 в Рияд, Виктор направи нов световен рекорд - златен медал по химия и златен медал по биология в една и съща година.

Виктор постигна и още един световен рекорд - 2024 г. е тройно златна за България. Той има и злато от Международната Менделеевска олимпиада през май 2024 и така постижението му е три златни медала в една година и още по-трудно за надскачане.

На Международната олимпиада по химия (IChО) 2024 в Рияд Виктор и съотборниците му Преслав Георгиев (сребърен медал), Явор Христов (сребърен медал) и Никола Нинков (бронзов медал) бяха сред най-добрите 327 ученика от 84 държави.

На Международната олимпиада по биология в Казахстан Виктор и съотборниците му Момчил Петков (сребърен медал), Виктор-Александър Раданов (бронзов медал) и Явор Банов (почетна грамота) бяха сред най-добрите 286 ученика от 81 държави.

В световен мащаб е рядко явяването на олимпиади в повече от една наука. Нивото на големите международни олимпиади е много над училищно и подготовката изисква години фокус и упорит труд. Спечелването на медал в две дисциплини е свръх постижение, а два златни е уникално явление. Да бъдат спечелени в една и съща година е рекорд, който е малко вероятно да бъде повторен.

Повече за Виктор Лилов

 

Виктор започва да се занимава с биология от 6. клас, а от 7. клас неотлъчно участва на националната олимпиада по биология. Любопитството му събужда учителката г-жа Миглена Георгиева, СМГ. Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора проф. доктор Албена Йорданова, гл. ас. доктор Радослав Александров, докторант Теодор Трифонов, принос към подготовката на Виктор има Здравко Иванов, медалист от близкото минало по лингвистика и биология, бакалавър от Сейнт Андрюс, Великобритания и в момента магистър в Биологически факултет на Софийски Университет.

Интересът си по химия Виктор открива в 9. клас, когато взима участие в националните кръгове на олимпиадата. Учителят, който го запалва е г-н Борис Толев, СМГ. Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора доц. доктор Донка Ташева, проф. доктор Пенка Васлилева (IChO), доц. доктор Христо Чанев, гл. ас. доктор Даниела Цекова (IMChO), принос към подготовката на Виктор има Евгени Стателов, златен медалист по химия, а в момента магистър в Байройт, Германия.

Виктор е единственият български ученик, който два пъти поред (през 2023 г. и 2024 г.) достига участие в националните отбори на България и по химия, и по биология и печели медали на международните олимпиади. Той е и най-добрият ни олимпиец за 2023 от всички международни олимпиади по науки. През 2024 Виктор е с най-добър резултат в страната по химия и биология и на националния, и на подборния кръг.

Най-високите световни олимпийски отличия на Виктор са:

  • Злато, Международна олимпиада по химия 2024, Саудитска Арабия
  • Злато, Международна олимпиада по биология 2024, Казахстан
  • Злато, Международна Менделеевска олимпиада 2024, Китай
  • Злато, Межународна олимпиада по химия 2023, Швейцария
  • Сребро, Международна олимпиада по биология 2023, Обединени Арабски Емирства
  • Сребро, Международа Менделеевска олимпиада по химия 2023, Казахстан

Tази година 17-годишният Виктор Лилов завърши СМГ. Той ще продължи своето образование в Кеймбридж, Тринити Колидж в специалност „Природни науки“. В един от най-добрите университети в света е привлечен от един от петимата най-добри учени на органичната химия - проф. Стивън В. Лей.