Има пряка връзка между броя на фармацевтите във всяка област и градската концентрация – съотношението на градско към неградско население. Колкото по-малко е концентрацията на население в даден град, толкова по-малка и концентрацията на фармацевти.

Това коментира в „Тази сутрин“ председателят на комисията по здравеопазване в Народното събрание д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП-ДБ.

По думите му общините у нас, които са с най-ниска концентрация на градско население – Силистра, Кърджали, Разград и Търговище съответно имат и най-малко фармацевти. В тези общини обаче концентрацията на фармацевти е по-висока, отколкото са фармацевтите в Дания, Швеция и Турция.

„Единият проблем е липсата на аптеки в малки населени места, другият проблем е липсата на денонощни аптеки. Фактът, че в половината областни центрове няма денонощни аптеки, предполага, че хората не могат да си купят най-малко болкоуспокояващо средство, за да издържат до сутринта и да отидат на зъболекар“, посочи проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“.

“При селище от 100 човека – сами разбирате, че няма как да се реализира какъвто и да било търговски интерес“, допълни той.

Според него употребата на вендинг машини решава битов проблем.

„Има огромен, специфичен списък с лекарства, които няма как да бъдат взети от такива машини. И никой, никога не е имал предвид да поставя такива лекарства в тези машини“, коментира проф. Чорбанов.

Той посочи, че много неща в закона не са прецизирани и с много малко допълнителни решения това може да се случи.

„Лекарства не се продават, те се отпускат. Неслучайно фармацевтът е специфична професия за регулиран тип продукт“, уточни д-р Симидчиев.

Според него законът по начина, по който е написан, е толкова общ, че деструктурира пазара. Той допълни, че трябва да се гарантира, че тези автомати ще бъдат поставени там, където наистина няма аптеки.

Репортаж на Дани Атанасова показа, че кметове и жители на високопланински села към община Котел всеки ден се сблъскват с липсата на лекарства. Когато някой тръгне към града, хората се организират да направят поръчките си към него за медикаменти, които са им необходими. Възрастните хора поръчват лекарствата си и по шофьорите на автобуси. Според местните жители вендинг автомати с лекарства ще бъдат от полза.

Според официални данни към юни 2023 година 30 общини са били без аптека, а в 246 общини няма денонощна аптека.

Според Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара, не е решение отпускането на лекарствени продукти да бъде изнесено извън територията на аптеката.

„Дали ще ги сложите в една машина, или ще ги пуснете в магазинната мрежа – е едно и също. Всеки ще има достъп до специалното средство – лекарство, а това има своите рискове“, обясни той.

Според него, ако това се случи, политиците трябва да поемат цялостната отговорност. Той допълни, че преди избори се прокарват корпоративни интереси, а при пациентите ще има случаи на интоксикации.

Още по темата - чуйте във видеото горе.