Тодор Тагарев: Ако Украйна падне, ние сме следващите

„Все още няма победители в тази война, Русия тези 6 хиляди кв. км не може да ги превземе от 2014 г.“, каза бившият министър на отбраната

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  08:16 ч. 26.11.2025 г.

Близо ли сме до сключване на мирно споразумение и слагане на край на войната между Русия и Украйна на фона на последните совалки по линията Вашингтон, Москва и Киев. На този въпрос търсим отговор с бившия министър на отбраната – проф. Тодор Тагарев.

„Определено не сме толкова близо до мира, колкото изглеждаше вчера. Украйна обяви, че Зеленски е готов да пътува до Вашингтон, да се срещне с Тръмп и да уточнят някои дребни детайли, като например да дава ли територия, или не, да влиза ли в НАТО, или не. Това очевидно няма да се случи, тъй като Тръмп увери, че е готов да се срещне и с руската, и с украинската страна тогава, когато споразумението вече е в своя окончателен вид“, обясни той.

Според него планът за мир е основно икономически насочен, с оглед на 28-те точки, изготвени от администрацията на Тръмп.

„Аз разглеждам тези развития от последните дни като поредната руска информационно-психологическа специална операция. Тоест, ние така ще поставим нещата публично, че Тръмп да реши, че Украйна не иска мир, а трябва да приеме мир, и не заслужава поддръжката на САЩ, или изобщо каквато и да е роля на САЩ“, каза още Тагарев.

Бившият министър на отбраната обясни:

„Ако Украйна падне, ние сме следващите. Това е със сигурност, въпросът е, че тези 6 хиляди кв. км останали от Донецка област, които Путин не може да завземе, не 4 години, 11 години, не може, и сега иска даром, имат ключово значение за украинската отбрана“.

По думите му ако те бъдат подарени на Путин, за руската армия ще бъде много по-лесно да действа на север в посока Харков и на запад към река Днепър.

Повече вижте във видеото към материала. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

Най-четени
Най-нови