Нов генетичен анализ на животни потвърждава, че пандемията от COVID-19 е тръгнала от пазара в Ухан през 2019 г., съобщава ABC. Учените се спират на кратък списък от животни, които вероятно са помогнали за разпространението на болестта сред хората.

Снимка: iStock

Изследователите анализират генетичен материал, събран от китайския пазар, където беше открито първото огнище на заразата, и установяват, че заразата най-вероятно се е разпространила от енотовидни кучета, циветки и бамбукови плъхове.

Учените подозират, че заразените животни са били докарани за първи път на пазара в Ухан в края на ноември 2019 г., което след това е предизвикало пандемията от COVID-19.

Майкъл Уроби, един от авторите на новото проучване, заявява, че са установили кои субпопулации животни може да са предали коронавируса на хората.

Снимка: iStock

„Например, при енотовидните кучета можем да покажем, че тези,  които са били на пазара, са от подвид, който се среща повече в южните части на Китай“, казва биологът.

При новия анализ изследователите са използвали техника, която може да идентифицира конкретни организми от всяка смес от генетичен материал, събран в околната среда.

Снимка: iStock

Майкъл Уроби отбелязва, че информацията предоставя „моментна снимка на това, което е било (на пазара) преди началото на пандемията“ и че генетични анализи като техния „помагат да се запълнят празните места за това как вирусът може да е започнал да се разпространява за първи път“.

По думите на автора на изследването новото проучване, макар и значимо, оставя някои критични въпроси без отговор. „Няма съмнение, че COVID е циркулирал на този пазар, който е бил пълен с животни. Въпросът, който все още остава, е как той е попаднал там“, допълва той.

Снимка: iStock

Според Марк Уулхаус, професор по инфекциозни болести в Единбургския университет, новият генетичен анализ показва, че пандемията „има своите еволюционни корени на пазара“ и че е много малко вероятно COVID-19 да е заразявал хора, преди да бъде идентифициран на пазара в Ухан.

Разкритията помагат на изследователите да разберат откъде са дошли тези животни и къде са били продавани. След това учените биха могли да започнат да вземат проби от прилепите в района, за които е известно, че са естествени източници на коронавируси като SARS.

Снимка: Getty Images

Въпреки че изследването потвърждава тезата, че COVID-19 е възникнал от животни, то не решава полярния дебат дали вирусът не е възникнал от изследователска лаборатория в Китай.

През 2021 г. експертна група, ръководена от Световната здравна организация, стига до заключението, че вирусът вероятно се е разпространил сред хората от животни и че изтичането от лаборатория е „изключително малко вероятно“.

Ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус по-късно обаче заявява, че е „преждевременно“ да се изключва тази хипотеза.

Повече от четири години след пандемията някои учени твърдят, че може би никога няма да разберат със сигурност откъде точно е дошъл вирусът.