С последната размяна на реплики спорът за избора на нов патриарх премина на твърде светски терен, където е заплашен да се профанизира. Оказа се обаче, че има работещ орган – Светият синод, в който се събраха повечето владици и който заседава и може да взима решения. Така историкът Момчил Методиев коментира в „Тази сутрин” скандалите около единството на Българската православна църква (БПЦ) след кончината на патриарх Максим.
По думите му основен момент е решението от сряда да бъде свикан патриаршески избирателен събор, а не църковен, на който е можело да се промени уставът. „Съмнението, което поставят промени по време на избирателния процес, би тегнало върху избраника десетилетия. Това би нанесло непоправим удар върху имиджа на цялата институция”, каза той.
За да се запази църквата „чиста”, според него Синодът трябва да се събере в максимално широк състав, който да взема максимално представителни и легитимни решения. В тази посока историкът посочи, че вече се наблюдава обръщане на БПЦ към общественото мнение – с допускането на камери в началото на заседанието, което е полезно. Той изрази и надежда, че другият лагер, който вчера не присъства, ще се върне.
Методиев коментира още, че проблемът с досиетата е голям и при избора на нов патриарх трябва да се изчисти в името на обществения престиж.
Той допълни, че не е необходимо ускоряване на процедурата по избор на наследник на Максим, но тя трябва да се спазва точно, за да няма сянка на съмнение. Оттук нататък пред Светия синод предстоят многобройни заседания, които да изчистят процедурата по свикване на патриаршеския избирателен събор. Процесът е малко сложен, уточни историкът, тъй като не е извършван през последните 41 години.