Трагедията в Горни Лом задейства серия от проверки на Служба "Контрол на общоопасните средства", както и на Инспекцията по труда в трите завода, които се занимават с утилизация на боеприпаси.
Освен в Горни Лом, заводи има в Костенец, Габрово и Русе.
В крайдунавския град, цехът за утилизация на боеприпаси работи от 2000 г., но дейността му е ограничена и сега има само шестима работници.
„Тези опасни процеси се извършват в бронирани кабини без присъствието на хора, тази технология е разработена от много десетилетия - хората реално са изведени извън опасната зона”, обясни директорът на отдел „Специални изделия и технологии" Ангел Топалов.
Работниците в завода преминават задължителен курс на обучение за работа с взривни вещества, а на всеки две години държат отново изпит, за да им се презаверят документите.
„В 99% от случаите, както моят личен опит показва, човешкият фактор е на първо място. Защото човек не е безгрешен, винаги може да се допусне някаква грешка", посочи още Топалов.
Последният инцидент в завода беше през 2012 г., но той се размина без човешки жертви, за разлика от трагедията през 1993 г., когато взрив уби на място петима работници.
Заводът в Габрово в петък е проверяван три пъти от МВР и инспекцията по труда, и е преминал регулярна проверка от районната инспекция по околната среда заради смяна на дейността, научи bTV от свои източници.