Часове след оповестяването на имената на шестимата българи, срещу които САЩ налагат санкции заради корупция, няма коментар от българската прокуратура. Реакция снощи дойде от Делян Пеевски, а днес - от Васил Божков.

Тази сутрин във "Фейсбук" Васил Божков благодари на САЩ, че са обърнали внимание на сигнала му.

„Благодаря на САЩ, че са обърнали внимание на сигнала ми. Той бе първото официално свидетелство за рекет и изнудване в особено големи размери от страна на управляващите в лицето на Бойко Борисов и Владислав Горанов. От всички засегнати от #хунтата, аз съм първият, подал официален сигнал до българските, както и до всички международни правораздавателни институции“, написа Божков.

Според обвиненията на САЩ Васил Божков неколкократно е подкупвал държавни служители. Тези служители включват един настоящ политически лидер, както и бившият председател на вече закритата Държавна комисия по хазарта. 

Късно снощи дойде и коментарът на Делян Пеевски, който е изненадан от включването му в списъка и адвокатите му ще предприемат мерки.

„Считам подобен акт за абсолютно недопустим, тенденциозен и неотговарящ на духа и смисъла на този закон. Това е така, защото не съм извършил нищо, с което да съм накърнил международно признати човешки права, не съм държавен служител и не съм участвал в корупционни действия“, се казва в позицията на Делян Пеевски.

Според САЩ Делян Пеевски е олигарх, който преди това е бил български народен представител и медиен магнат и регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи.

Пеевски също така е участвал в корупционни действия чрез своето подставено лице Илко Желязков, бивш зам.-председател в Държавна агенция за технически операции и бивш служител в Държавната агенция за национална сигурност, който е назначен за зам.-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.

В документа посочват, че от 2019 г. е известно, че Желязков е предлагал подкупи на високопоставени държавни служители от българското правителство, от които се е очаквало да предоставят информация на Желязков, която да бъде предавана на Пеевски. В замяна Желязков е имал грижата лицата, приели предложението му да бъдат назначени на влиятелни длъжности и е осигурявал месечен подкуп.

В „сериозна корупция“ са уличени още бившият зам.-министър на икономиката в кабинета „Борисов 3“ Александър Манолев, бившият председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и бившият секретар Красимир Томов.

Манолев подаде оставка през 2019 г., след като Върховната касационна прокуратура започна проверка за злоупотреба с европейски средства. Друг настоящ клиент на правосъдието - бившият шеф на Агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев, каза за bTV, че не знае нищо и отказа коментар. 

И бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова, и експертът по сигурността Тихомир Безлов заявиха, че оттук нататък най-важното е какво ще предприемат българските власти.

Санкциите от САЩ означават край на бизнеса на посочените отвъд океана и забрана за влизане в страната за тях и семействата им.