Правителството предлага увеличение и на размера на командировъчните пари за страната, научи bTV.
Новината идва дни, след като беше публикувано предложение за ръст на сумите при служебни пътувания в чужбина.
През ноември миналата година bTV разказа, че сумите за дневни и квартирни в чужбина не са променяни от 19 години, а тези за страната - от 15 години. Недоволството е масово, тъй като парите отдавна не отговарят на разходите, които работниците правят в командировка.
Преди дни финансовото министерство публикува предложения за увеличение на размера на командировъчните за чужбина.
След репортажа на bTV се подготвя и още една промяна - за ръст на парите, които се дават за командировка в страната. Размерът на дневните ще скочи двойно.
Стефка Граматикова е служител на общината в Ботевград. Най-често ходи в командировка в столицата.
Дневните пари, които и се полагат са 10 лева, ако се върне обратно в същия ден, и 20 лева, ако остане да нощува.
След репортажа ни, се сформира работна група между работодатели, синдикати и двете ресорни министерства - социалното и финансовото.
По информация на bTV страните са били единодушни дневните да скочат двойно, т.е. 20 лева, ако е без нощувка и 40 лева, ако има такава.
"Прилично е, предвид това, че толкова години вече сме с 10 и 20 лева, мисля, че е достатъчно на този етап", каза Стефка Граматикова.
Съгласие обаче няма за въвеждане на автоматичен механизъм, по който парите да се актуализират всяка година. Така ще се разчита на волята на правителството.
"За съжаление обаче не се достигна до решение за механизъм, който ежегодно да актуализира тези плащания, т.е. всяка година на база увеличение на цените да се увеличават и средствата за командировки, което нас ни притеснява", каза Тодор Капитанов от КНСБ.
С промените се въвежда таван на максималната сума, която работодателят може да даде за дневни. Той е двукратният размер на този, определен в наредбата.
"Когато работодателят е преценил, че има възможност и нужда за плащане на по-високи дневни, и когато колективен трудов договор го е предвидил, не би трябвало нормативен акт да ограничава тези размери", смята Добрин Иванов от АИКБ.
В момента шефът може да даде по-голяма сума. Но ако е над двукратния размер, определен в наредбата, горницата се облага с данъци и осигуровки. Окончателният проект на промените се очаква да бъде публикуван за обществено обсъждане до дни.