Киностудиото в Долна Малина е необичайно тихо за това време на годината. Няма актьори, режисьори, техника. Такава е ситуацията от средата на март, когато в страната ни беше обявено извънредно положение заради коронавируса.
Над 10 000 души – според изчисленията на бранша, толкова у нас са останали без работа и доходи заради кризата. Планираните филми не се заснемат, а тези, които тръгнаха по кината, бяха спрени – защото залите затвориха и екраните угаснаха.
„А това са толкова много пари – вложени в реклама, в самия филм, в такси за разпространение”, казва продуцентът Борислав Чучков. Филми, сериали и реклами са спрени, защото чуждестранните екипи трябва да бъдат под карантина 14 дни.
Затова от бранша имат идея как да се преодолее проблемът – всеки участник в продукцията, преди да напусне страната си да се тества с PCR. Ако резултатът е отрицателен, може да дойде в България, да бъде под карантина 72 часа, след което отново да се тества.
„Ако актьорът дойде в петък, работи в събота и неделя и пътува обратно – до Лондон или САЩ. Тези актьори имат график, имат нужда да влизат, но и напускат страната. С 14-дневната карантина това ще е голям проблем”, казва продуцентът Филип Рот.
На въпрос на bTV, директорът на Националния филмов център обеща промени. „Мога да ги зарадвам, че утре или най-късно до края на седмицата ще има положително решение и на въпроса с карантината. С това нареждаме България сред страните с най-благоприятни правила за работа в условия на COVID19 , а това е много важно за предприемачите и продуцентите в сектора”, заяви Жана Караиванова.
Ако това не се случи, филмовите продуценти ще продължат да настояват за среща с властта.