Съюзът на съдиите в България поиска от политиците, коментиращи разработката "Червеи", да насочат усилия за постигане на действителна съдебна реформа и придържането към държавнически подход при конституирането на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него, вместо да коментират кой да бъде обвинен или съден. Позицията на най-големия съдийски съюз е изпратена до медиите.
ССБ отново призовава да се спазва принципът на независимост на съдебната власт. Този основополагащ конституционен принцип изисква въздържане от страна на представителите на другите две власти от всякакви действия, които биха могли да бъдат възприети като намеса в осъществяването от страна на органите на съдебната власт на техните функции.
Становището на съдиите е провокирано от последните изявления на премиера Бойко Борисов за разработката "Червеи" и декларацията на ГЕРБ за осъдителната присъда на заместника му в партията Цветан Цветанов за отказано подслушване.
Борисов сравни скандала по делото "Червеи" с процеса срещу заместника му Цветан Цветанов, по който той е осъден на 4 години затвор и стигна до извод, че замесените в разработката трябва да бъдат осъдени на по 400 години затвор.
Публичните изявления на високопоставени представители на изпълнителната и законодателната власт, в които се съдържат предварителни заключения за извършени престъпления, определя се кои лица следва да бъдат задължително оправдани и кои да бъдат съдени, представляват заплаха за правовата държава, пишат от ССБ.
След като Софийският апелативен съд призна Цветанов за виновен за това, че е отказал прилагане на СРС срещу бившия шеф на РЗБОП-Велико Търново, Орлин Тодоров и още двама души, въпреки че са разрешени от съд, от ГЕРБ излязоха със специална декларация в защита на заместник-председателя на партията.
Според ГЕРБ осъдителната присъда на Цветанов е единствено опит за дискредитирането му, който идвал от медийно-политическия кръг "Хохегер". От парламентарната група заявиха, че осъдителната присъда напомня за присъдите на комунистическия трибунал.
Съдийската организация напомня, че България вече е осъждана от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за подобни изказвания, които поставят под съмнение презумпцията за невинност и правото на справедлив процес.
Съюзът на съдиите подчерта, че не защитава шефката на градския съд Владимира Янева, чиито действия многократно са критикували. Весислава Иванова е сред съдиите, които поискаха оставката на цялото ръководство на Софийския градски съд. Днес тя и колегите й напомниха на премиера Бойко Борисов и ГЕРБ, че нямат право да препоръчват на съдебната власт как да върши работата.
„Недопустимо е от един скандал да се влиза в друг скандал. Сега се създава впечатление, че се насочва атака срещу Владимира Янева заради осъдителната присъда на Цветан Цветанов”, заяви Иванова.
Правосъдният министър пък заяви пред bTV, че очаква отстраняване на съдии заради разработката „Червеи”. Христо Иванов обаче призна, че не е наясно какво има в нея.
Разработката започва заради подозрение за изтичане на информация от МВР. Къртици обаче така и не са открити, потвърди вътрешният министър.
От МВР операция „Червеи” се прехвърля в ДАНС. Източници на bTV коментираха, че вероятно информационната система е използвана заради подозрения, че протестите срещу правителството на Пламен Орешарски са организирани и платени.
Според наши източници oперацията може всъщност да е целяла създаването на частна база данни от масива от МВР. Прокуратурата разпитва всички оперативни работници и шефове, които са замесени в тази афера.