България е на 11 място в класацията с общо 20 страни в Европа, в които работата на журналистите е определена като най-опасна. Това сочи годишният доклад на „Репортери без граници“ (RSF), цитиран от БГНЕС.

У нас, както и в други 9 европейски страни има по един убит журналист за 20 години. Турция е класирана на трето място по опасност с 9 убити журналисти в рамките на две десетилетия. Южната ни съседка е следвана от Франция с 8 убити журналисти в резултат на стрелбата в сатиричния седмичник „Шарли ебдо“ в Париж през 2015 г. Сред страните на Балканите, освен нас, са също така Хърватия и Гърция с по 2 убийства и Косово с 1.

През последните 20 години в света са били убити общо 1668 журналисти - средно по над 80 на година. Общият брой на убитите от 2000 г. насам е 1787. Двете десетилетия между 2003 г. и 2022 г. са били „особено смъртоносни за тези, които са в служба на правото на информация“, се казва в доклада на базираните в Париж организация.

През последните две десетилетия 80% от смъртните случаи в медиите са станали в 15 държави. Ирак и Сирия са най-опасните страни за работа като журналист, в които през последните 20 години живота си са загубили общо 578 журналисти, или повече от една трета от общия брой в света. Следват ги Мексико (125 убити), Филипините (107), Пакистан (93), Афганистан (81) и Сомалия (78).

„Зад цифрите стоят лицата, личностите, талантът и ангажираността на онези, които са платили с живота си за събирането на информация, търсенето на истината и страстта си към журналистиката“, заяви генералният секретар на RSF Кристоф Делоар. Тя допълни също така, че „краят на тази година е подходящ момент да им отдадем почит“.

През 2022 г. смъртните случаи отново се увеличават, отчасти заради войната в Украйна. Досега през тази година 58 журналисти са били убити при изпълнение на служебните си задължения, което е със седем повече от смъртните случаи през 2021 г., се казва още в доклада.

8 журналисти са убити в Украйна, откакто Русия нахлу в страната в края на февруари. За сравнение, през предходните 19 години там са загинали общо 12 представители на медиите. Понастоящем Украйна е най-опасната страна в Европа за медиите след самата Русия, където през последните 20 години са убити 25 журналисти.