Обстановката в страната след пороите постепенно се нормализира в неделя. Всички реки се върнаха в коритата си. Дъждът спря и хората се поуспокоиха. В най-пострадалата от водната стихия Бургаска област равносметката е най-трагична-три жертви и огромни материални щети. Понеделник там е Ден на траур.

В Харманли, Димитровград и Симеоновград все още е в сила бедственото положение, в Старозагорскощетите са също много големи.

БЧК събира дарения за пострадалите. Можете да помогнете с SMS на номер 1466!

В района на Приморско положението се нормализира, но пораженията остават големи. Особено сериозно е положението в рибарското селище Ченгене скеле, където все още има наводнени къщи, а по-голямата част от инфраструктурата е унищожена.

Бедствието в Бургаско доведе до още един нещастен инцидент - електротехник на EVN е в болница със сериозни изгаряния след опит да възстанови повреда в трафопост в Морската градина, която също беше наводнена.

Има съмнения, че незаконни постройки са се превърнали в своеобразен бент, който е предизвикал приливната вълна. Според кмета Димитър Германов, обаче, единствената причина за бедствието са валежите, достигнали 266 литра на квадратен метър

Повечето къщи в село Ново Паничарево са наводнени, след като водата е разрушила мост. Хората, много от които възрастни, са останали без цялата си покъщнина. Все още в част от селото няма ток и вода, разрушена е канализацията.

Според местни, край близкия язовир има непочистени дерета.

Пътят между Бургас и Созопол е проходим, но мостът край Веселие е частично разрушен. Като цяло пътят от Приморско до Созопол е опасен, като рисково е пътуването и от Веселие до Ясна поляна.

От ВиК се надяват бързо да оправят скъсания водопровод, а от горските стопанства започнаха оглед на пораженията, които придошлите реки нанесоха в цяла Странджа. „Изнесени са може би 80-90% от горските пътища в региона, изнесени са мостове. Въобще дейността за следващия поне един месец е блокирана”, обясни директорът на Горското стопанство в село Ново Паничарево Горо Горов.

За разчистването им трябват милиони. Няма пари в Пътната агенция и за разрушените мостове.

Бавно, но трудно се връщат към ежедневието си и рибарите в Ченгене скеле, които още не могат да извадят всички потопени лодки. Почти няма постройка, която да не е наводнена, а за риба в мътната вода никой не мисли. Поне месец ще е необходим на водата да се изчисти.    

„Страхувам се, че възстановяването ще бъде ограничено само до инфраструктурата”, коментира управителят на рибарското селище Димитър Янчев.

„Трябва да направим и оглед на каналите с водолази. Всички канали са пълни със строителни материали, със стърчащи тръби, арматури”, посочи кметът на Бургас Димитър Николов.

Повредена от стихията е и голяма част от електрическата мрежа.

Много хора са в беда. Има нужда от храна, минерална вода и топли дрехи. 1,6 милиона лева ще поиска спешно община Бургас. 400 000 лева от тях са за възстановяване на инфраструктурата на рибарското селище. Останалите - за двата разрушени моста в селата Извор и Маринка, от където сега е опасно да се пътува. В Приморско не са успели да изчислят щетите. Но поисканите от държавата 700 000 лева от предишното бедствено положение през юли още не са изплатени.

На юг

Втори ден пет погранични общини от Хасковска и Старозагорска области бедстват . Водата тръгва от Гълъбово и каскадно залива Опан, Димитровград, сименовоград и Харманли . Въпреки, че днес обстановката е далеч по- спокойна, днес дига на река марица се скъса и за малко не заля село. Почти във всички наводнени села водата се отече, а хората бавно и засега сами започват да почистват домовете си.

В Априлово водата събаря къщи и селскостопански постройки. Стотици животни са издавени, а 86-годишна жена е изведена, минути преди домът и да рухне. „Изведнъж дойде вълната. Беше някакав ад, някакъв ужас и просто тръгнахме да се спасяваме. Дойдоха три момчета с лодка и мен спасиха и бабата”, разказва местната жителка Елена Димова.

В удавеното от два язовира хасковско село Странско в неделя грееше слънце и водата се отичаше по-бързо от очакваното, като така бе възможно да започне почистването.

В детската градина са настанени няколко възрастни хора, докарани са закуски, напитки и лекарства за тях. Следобед започва разчистване с техника на улиците на селото.

Лошата новина е, че под вода се е оказало още едно село – Козаревец. Неговите жители са били евакуирани навреме и не са пострадали.

Като цяло, бедственото положение в Харманли, Симеоновград и Димитровград остава.

При Харманли късно снощи е обявен червен код – "Тревога", съгласно системата за ранно предупреждение за водосбора на Марица.

Полицията започва проверка на обстоятелствата около наводнението в Странско. Ще бъдат разпитани арендаторите на двата язовира и ще се проверяват документите на водоемите. Техните стени се скъсаха.

Кметът Иво Димов заяви, че язовирите са били редовно проверявани и са били в границите.

Към момента bTV не може да се свърже с арендаторите, като единствено има информация, че в деня след потопа единият от тях е отишъл на лов. Другият все още е блокиран при язовира си.

Въпреки уверенията на местната власт, че язовирите, които се скъсаха не са били проблемни, в съседното на Странско село Бял извор хората са гневни на арендаторите. „Тези язовири са за напояване, тези язовири не са за гледане на риба, ако се ползват по предназначението, за което са направени, това нещо тука няма да се получи”, категоричен е Ранген Налбантов.

Точно когато обстановката изглеждаше спокойна, река Мартинка излезе от коритото си, срути път и проби дигата на Марица при село Райново. „Мартинка не е опасна река, но огромния водосбор от три общини, включително на Стара Загора, община Опан и Димитровград и при тези огромни количества дъжд, които се изсипаха за последните 24 часа, се получи критично ниво”, обясни кметът на Димитровград Иво Димов.

Въпреки, че водата не нахлу в къщите, десетки семейства от Райново бяха евакуриани. „За щастие, нивото на река Марица е много ниско, тя се оттече снощи, което обяснява факта да изтича там, иначе ако имаше и там висока вода, където ще да търгне, изцяло в старото корито на реката, където най-вероятно щеше да има поражения и по жилищата”, обясни кметският наместник на селото Митко Желязков.

Заради отнесения път отсечката Димитровград - Симеоновград е затворена, засега не е ясно кога ще започне ремонотът на участъка.

Заради поражения на железопътния път е прекъснато  движението на влаковете между гарите Стара Загора - Чирпан. Бързите влакове, които пътуват между София и Бургас се отклоняват по маршрута Пловдив - Карлово - Тулово, вместо по редовния си график през гара Стара Загора.

В Берковица си отдъхнаха

Трета нощ на ръба на 10-метрова пропаст преживяха жителите на блок в Берковица след наводнението. Извършени са укрепителни дейности от общината и "Гражданска защита"

"За момента нещата са много по-добри. Вече имаме надежда, че всичко това ще приключи", коментира жителка на града.

Местен човек е докарал чували с пясък, а по-късно тежка техника на строителна фирма е дошла и е укрепила брега до блока.

"Хора сме, трябва абсолютно винаги някога да ни е виновен", заяви кметът Димитранка Каменова. По думите й наводнението е причинено от валежите в Балкана, а двете критични точки са били овладени.

Днес следобед идват проектанти от Монтана, които ще планират две подпорни стени.

Жителите на квартал "Заряница" поискаха да бъде обявен за почетен гражданин на Берковица Крум Николов - човекът с багера, който в с риск за живота си изгради временна дига край свлачище.

Тежко остава положението в Старозагорско

На територията на област Стара Загора всички язовири преливат контролируемо през преливниците си, предаде БГНЕС. Наблюдава се повишаване на речните нива на реките във водосбора на река Марица. 

Язовир Гита в община Чирпан прелива през стената, като водата се влива в река Меричлерска. Ситуацията е критична, хората в района са евакуирани.

На територията на област Стара Загора общо 35 са засегнатите населени места, които се нуждаят от отводнителни действия. Под вода са кварталите "Строител" и "Лозенец" в град Гълъбов. Частично е спряно електричеството в града.

В село Свободен водната стихия е разрушила мостово съоръжение. Спасителни екипи от пожарникари и спасители помагат на хората в засегнатите села.

Потопът удари и БДЖ

Така изглежда ЖП линията край село Михайлово, област Стара Загора, след оттеглянето на вотата.

Движението на влаковете е спряно поради наводнен железен път и нанесени повреди по железопътната инфраструктура. Поради тази причина не се движат влакове в участъците между гарите Стара Загора – Чирпан, Стара Загора – Димитровград, Нова Загора – Любеново – Свиленград, съобщиха от БДЖ.

Бързите влакове, които пътуват между София и Бургас се отклоняват по обиколен маршрут през гарите Пловдив – Карлово – Тулово, вместо по редовния си график през гара Стара Загора. Аварийни екипи на Национална компания "Железопътна инфраструктура", собственик на жп инфраструктурата в цялата страна, работят по отстраняване на повредите по железния път.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите