Българските превозвачи, заедно с колегите си от Румъния, Латвия, Литва, Полша и Унгария плануват протест в Страсбург, Франция на 27 март, ако на 25 март в дневния ред на Европейския парламент бъдат включени точките по пакет „Мобилност”. Това каза Ангел Траков, председател на Съюза на международните превозвачи

На общо събрание на Съюза на международните превозвачи, българските транспортни фирми трябва да решат какви общи протестни действия да предприемат в отговор на внасянето на пакета „Макрон”.

 „Хората са безкрайно притеснени и изнервени от ситуацията, тъй като за пореден път ставаме свидетели на една икономическа война, която се води срещу България, но с политически средства. Това, което като бранш можем да направим в тази война, е да протестираме с всички законови средства, за да можем да повлияем на това политическо решение и да останем като бизне”, заяви Траков.

Председателят на Съюза на международните превозвачи допълни, че вече има нает самолет, който ще закара 100-150 протестиращи до Страсбург на 27 март и ще ги върне същия ден обратно.

Ангел Траков призова всички политически партии и лидери, които могат да повлияят на решението, да го направят.

Министърът на транспорта Росен Желязков заяви, че подкрепя протеста на превозвачите. Според него протестът е изразно средство на позиция, която и страната, и членовете на ЕП от България защитават много яростно. „По това време ще бъда на Съвет на министрите по транспорт с моите колеги от Литва, Латвия, Полша, Унгария и Румъния. Ще водим серия разговори за обединени действия за недопускане на триалозите, с които би трябвало да завърши всеки един законодателен цикъл“, заяви министър Желязков пред  „Фокус”.

Най-притеснителните точки за превозвачите от България, а и другите страни от Източна Европа, е изискването автомобилите и шофьорите да се прибират на 20 дни в страната си, а фирмите да плащат европейски ставки.