Трима заместници влизат в екипа на правосъдния министър Христо Иванов – двама от тях бяха представени в сряда, а трятият предстои да бъде назначен. В работна група към служебното ръководство на ведомството ще работи и съдия Аглика Адамова, която не беше назначена за заместник-правосъден министър.
Съдия Петко Петков от Софийския районен съд е единият заместник в Правосъдното министерство. „Софийският районен съд е предната фронтова линия на съдебната система и там най-добре се виждат проблемите й. Това е причината за избора”, посочи министърът. Другият заместник е специалистът по затворно дело Марин Ванчевски.
Един от приоритетите в мандата на служебния кабинет в областта на правосъдието е решаване на сградния проблем на Софийския районен съд. Помещенията на бул. „Княз Борис Трети" обаче няма да могат да се използват скоро. „Въпреки че има експертиза, която твърди, че сградата е устойчива, се налага допълнително укрепване на подовете на съдебните зали. Това може да стане с обществени поръчки”, обясни заместникът Петко Петков.
Служебният министър на правосъдието обеща да работи за реформиране на съдебната система на България и отпадането на мониторинговия доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка.
Христо Иванов допълни, че министерството ще направи оценка на новия Наказателен кодекс и ще посочи областите, в които трябва да се правят промени. След това ще стане ясно дали е нужен нов НК или е необходима промяна само в нормативната уредба. Друга задача е подготовката на промени в текстовете на Закона за съдебната власт.
Сред задачите, които предстоят пред служебния правосъден министър са и номинацията на трима съдии за Европейския съд и създаването на обществен съвет към министерството.
Теми, по които ще се работи са също така детското правосъдие и съдебните заседатели. „Планирах и промени в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, защото той далеч не работи толкова добре, колкото е необходимо", заяви Иванов. Той определи като проблем и прозрачността на Търговския регистър.
Служебният министър обеща да подходи с „дипломатичен тон” в диалога си с Висшия съдебен съвет.