Волен Сидеров образува липсваща комунистическа партия на България, смени посоката от нац на соц, след като разбра, че с фашизоидни изяви няма да спечели и в момента изчаква БСП и ДПС да изядат ГЕРБ, да се сбият. Социологът Андрей Райчев коментира пред bTV ситуацията след първите заседания на новото Народно събрание с увереността, че дал заявка да бъде „кошмар” за останалите, лидерът на „Атака” ще я изпълни.
„Това на европейски политически език означава, че маймуната се опитва да стане човек. Парламентът допусна да се воленизира в първия си ден. Това, което се чу най-много, бяха изявите на тази партия”, допълни политологът Димитър Аврамов.
Двамата обединиха позициите си в това, че ако Пламен Орешарски не е успешен премиер и свиването на житейската перспектива продължи още 1-2 години, партия като „Атака” би спечелила на следващи избори.
Деструкция на прага на парламента
Според анализаторите ГЕРБ, БСП и ДПС са допуснали тактически грешки на прага на новия парламент. Стартът е лош, защото е без желание да демонстрират възможността за конструктивен политически разговор.
Андрей Райчев коментира, че партията на Борисов продължава да реагира на ситуация, която вече е отминала в бързо движещия се политически процес: „ГЕРБ има почти 100 депутати, но не управлява заради стратегията си. Те се докараха до това, че всички ги мразят, искат да ги вкарат в затвора – това при 100 депутата, при това могъщество. Това е резултат от дълбоко погрешна оценка на реалността”.
Бягането от търсене и намиране на единство е друг погрешен подход на партиите, добави Димитър Аврамов: „От една страна ГЕРБ се държи все едно е спечелила над 120 депутати и няма откъде да компенсира липсващата разлика. От друга – те тръгват на война от първия ден в парламент, в който е необходим консенсус. БСП и ДПС пък тръгват озлобени и леко реваншистки, но това не е конструктивният подход. След първия парламентарен ден имаше нещо като Формула 1, но с два отбора. И двата трябва да стартират, но след вдигането на флага се чуват само псувни”.
По думите на Райчев основен пропуск на ГЕРБ е и това, че не е осъзнала, че не съществува е полярна политическа ситуация, при която когато падне единият, другият задължително печели. При това положение обаче БСП е напълно наясно, че няма шанс да вземе цялата власт. Проблем за партията на Борисов е и липсата на по-дълга история и опит, които да я научат, че в опозиция една добра политическа формация се опитва да спечели чрез разтварянето на консенсус, смята Аврамов.
Цветанов – ядро на единство
Двамата са на мнение, че ситуацията ще се нормализира, когато се състави кабинет и когато МВР се изчисти от сянката на подслушването и реда, поставен от Цветан Цветанов, който се оказва и ядро не единство между БСП и ДПС. Според тях Пламен Орешански има всички шансове да се справи с тежката ситуация.
„БСП е показвала в ключови моменти, че може да извади съгласието и вадеше непартийни фигури. БСП е единствената останала стабилна партия, съзнава го и излъчи десен премиер. Иронията на българската политика показва, че един разумен десен политик, който обаче разбира левите приоритети, е успешен. Това е цивилизованият начин на общуване между политици с цел да се постига национален успех”, обясни Димитър Аврамов.
По думите на Райчев напрежението сега пада върху тези, които ще съставят коалиция или ще стигнат до споразумение. „Културата на ДПС и БСП е толкова голяма, че по този драматичен въпрос няма и една вълничка. Те бързат да махнат този кошмар от главите си – прослушването, събирането на файловете. Поради това те ще бъдат единни. Кой им прави единството - Цветанов, това е поразително. Формулата на коалиция в момента е Цветанов”, каза той.
Тук Аврамов постави въпроса колко време ще продължи тенденцията, в която бившият вътрешен министър ще служи за обединител: „Важно е ДПС и БСП, ако искат да направят нещо хубаво, да не бъркат деструктивното и конструктивното. Тръгнаха деструктивно. А ГЕРБ много бързо може да стане адекватна в следващите 20-30 дни и тогава става сложно”.
Орешарски с високи шансове за успех
Фигурата на Пламен Орешарски също е ключова, според анализаторите. Райчев коментира, че в момента предлаганият за премиер от социалистите осъзнава силата си и ще има реално думата: „Помислете си, ако се фръцне, той е абсолютно незаменим поне за година още. Всички зависят от него, той без тях също не може, но ако си излезе, няма да стане. Толкова силен премиер не от партия не сме виждали. Ако се обсъждаше Станишев да е премиер, ДПС щеше да каже не”.
Райчев даде поне година на новия кабинет, който обаче би се сринал от две болести – корупция и бавна скорост на промяна и реформи.