Вицепремиерът по европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева втвърди тона към Брюксел и настоя доверието в България, което европейските партньори декларират, да получи реално изражение в приемането на страната в Шенген.

„Ние сме добър партньор, който държи на третия либерализационен пакет. Доскоро финансовата ни дисциплина беше перфектна. Партньорите казват, че има доверие в нас. Когато обаче стане въпрос за Шенген, отговорът е, че няма пълно доверие”, изтъкна тя в предаването „Тази събота” по bTV. „Шенген ще промени отношението към България – време е Европа да изрази доверието си към България”, категорична бе тя.

В същото време, в светлината на критиките от последния мониторингов доклад на ЕК, Кунева посочи липсата на напредък по присъединяването към Шенген като един от симптомите за регрес в българската политика от подписването на Договора за членство в ЕС през 2005 г. насам. Другият е липсата на план за членството на България в еврозоната. „След 2007 г. България застина – нито влезе в Шенген, нито направи план за влизане в еврозоната”, отбеляза Кунева и похвали финансовия министър Владислав Горанов за амбициите му в тази посока.

„След 8 години и 14 доклада най-трудно е да повярваш, че може следващият път да го направиш различно. Когато подписвахме договора през 2005 г., имахме по-положителни доклади, което означава, че има регрес в някои области. Въпросът е кой колко енергия може да вложи в този процес, не бива да се отчайваме. Трябва да съберем сили и да направим това най-трудно упражнение”, препоръча Кунева.

В отговор на призива на главния прокурор Сотир Цацаров политиците да се въздържат от коментари относно критиките на Брюксел срещу магистратите, вицепремиерът подчерта, че „всеки трябва да поеме отговорността си”. „Нека да отделим една отговорност от друга. Когато става дума за съдебна власт, трябва да обясним кой е по-виновен – който оказва натиск или който позволява оказването на такъв натиск. Нека някой политик или магистрат да каже дали е получил обаждане от мен – аз поемам собствената си отговорност. Не би ми минало през ум – дълбоко презирам подобни неща. Аз искам да видя друга и по-добра държава”, коментира Меглена Кунева.

Тя се въздържа от коментар на назначението на Яне Янев като съветник на премиера Бойко Борисов в сферата на борбата с корупцията. „Не мога да отговоря на въпроса каква ще бъде неговата добавена стойност. Премиерът има право да назначи за свой, подчертавам свой, съветник когото поиска. В много страни това се нарича чатен офис, така че той има право да избира”, заяви Кунева.

  • ЕК: България напредва бавно в съдебната реформа (ОБОБЩЕНИЕ)
  • Кристалина Георгиева: ЕК оценява действията на новото правителство
  • Когато „политическата воля” не е достатъчна
  • ВСС прие критиките на ЕК
  • Христо Иванов: Докладът на ЕК е кредит на доверие с висока политическа лихва
  • Кунева: Докладът на ЕК е най-критичен към магистратите
  • Мая Манолова: За състоянието на съдебната система невинни няма
  • Цветанов видя кредит на доверие към "днешното стабилно управление"
  • Местан: Докладът на ЕК е прецизен и обективен
  • Докладът на ЕК: Политическите неясноти правят реформите в България трудни