Бавен напредък на България в реформирането на съдебната система, борбата с организираната престъпност и корупцията. Това е заключението на годишния доклад на Европейската комисия. В страната са започнати важни реформи, но те трябва да са решителни и да се изпълнят докрай, пише още в документа.
Основното послание в доклада е, че постигнатият напредък е бавен. Документът очертава и някои положителни стъпки, но те не са достатъчни, за да постигнем желаните резултати. Като една от възможните причини за бавния напредък в България се изтъква политическата нестабилност през изминалата година.
Европейската комисия приема като положителна стъпка приетата от Народното събрание стратегия за реформа в съдебната система. В доклада се посочва, че има опит за анализ на проблемите, но все още не се работи за преодоляването им по същество.
Пример за това са липсата на механизми за разпределение на делата на случаен принцип и прозрачни назначения на важни съдебни длъжности. Твърде малко са делата за корупция или организирана престъпност на високо равнище, достигнали до успешен финал.
„Основното послание за България е, че Комисията я приканва да ускори и продължи реформите”, заяви говорителят на ЕК Кристиан Уиганд.
Анализът на ЕК съвпада с общественото мнение в България. Българите продължават да разчитат на Европейския съюз за помощ в областта на правосъдието и борбата с корупцията и престъпността. А помощта до момента е дала резултат.
„Разбира се, че сте постигнали напредък, но все още не достигате изискванията”, каза още Уиганд.
Европейският съюз подкрепя България и финансово. От 2007 г. досега страната е получила 51 милиона евро за управление на човешките ресурси, предприемане на мерки за прозрачност, ефективност и електронно правосъдие.
След 1 година ще бъде оповестен следващият доклад за напредъка на България. ЕК смята, че дотогава трябва да се съсредоточим върху изпълнението на реформите и да покажем убедителни постижения във всички области. Комисията ще следи редовно и отблизо постигнатият напредък с посещения в България и чест диалог с българските власти и другите страни членки.
Държавата призна проблемите и обеща реформи
Оценките на политиците за доклада и този път бяха разнопосочни – от това, че докладът е силно негативен, до това, че е сериозно смекчен. Този път обаче и управляващи и опозиция бяха единодушни, че отговорността за критиките е обща.
Най-сериозни са критиките към ВСС и към всички институции, призвани да се борят с корупцията. Отново – високо рискови са обществените поръчки и борбата с организираната престъпност. В следващите месеци скоростно ще се приемат законодателни поправки, за да се гарантира, че делата за подкупи в държавната администрация и разследванията за източване на еврофондовете ще дадат резултат.
Категорично е решено, че ВСС ще се раздели на две камари – една за съдии и друга за прокурори. Нов орган за борба с корупцията по високите етажи на властта няма да се създава, защото у нас има достатъчно подобни звена. Те просто трябва да започнат да работят – това е констатацията на правителствотото.
Мистичното правителствено звено БОРКОР – да анализира корупционните практики, а Комисията за конфликт на интереси – да следи имотните декларации на висшите чиновници и политиците. Това са част от идеите на управляващите във връзка с корупцията по високите етажи на властта.
„Докладът сега дава шанс на България, но догодина няма да е така. Много неща трябва да се променят. Защото докладът е ясен”, коментира вицепремиерът Меглена Кунева.
„Институции имаме. Но те са атрофирали. Те трябва да бъдат съживени и ние имаме рецептата как да работят и как да бъдат съживени”, каза и зам.-министърът на МВР Филип Гунев.
След доклада кадровиците на Темида пък отчетоха само успехи. Без значение, че Брюксел критикува и политическите назначения в системата, и скандалите със случайното разпределение на делата.
„Ще ми се да кажа, че който не работи, не греши, но мисля, че това не е нещо, което от страна на всички наблюдатели отвън би се приело като достатъчно”, каза представляващата ВСС Соня Найденова.
До лятото е срокът за генерална промяна на Висшия съдебен съвет, категоричен е правосъдният министър, който настоява за промени буквално от утре.
„Първото се случва утре и това е изборът на председател на ВКС. Изтича и срокът за избор на главен съдебен инспектор , като се надявам на прозрачна процедура от парламента. Дано да има и кандидати”, заяви Христо Иванов.
И макар че една от критиките е точно за електронното гласуване, висшите магистрати не казаха дали ще избират шефа на съда с бюлетина или ще използват системата, разкритикувана в доклада като съмнителна.
Държавата ще приема за пореден път екшън план, с който да овладее борбата с организираната престъпност и корупцията. Въпросът е този път той наистина да заработи, а не да остане на хартия. Точно така, както на хартия останаха и присъдите на хората, осъдени по знакови дела, но избягали от Темида.
Разнопосочни политически оценки
Доклад номер 13 по механизма за сътрудничество и проверка събра разнопосочни оценки – от силно негативен до сериозно смекчен.
Политиците обаче не скриха, че проблеми има и разрешаването им тепърва ще е на дневен ред. И управляващи, и опозиция бяха категорични, че отговорността за написаното от Брюксел е обща. А смекченият тон се дължал на факта, че се давал толеранс на всяко ново правителство.
Управляващите обявиха, че разбират и тежестта на доклада, и политическата отговорност.
„Това, което виждаме днес в доклада – има кредит на доверие към днешното стабилно управление. А щом има доверие могат да се реализират и законодателни промени”, каза заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„Докладът е много негативен, но много по-добре от очакванията”, допълни и съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев.
„Съдебна реформа не може да се прави за 24 часа. Досега всичко се е правило на парче’, коментира и лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
А опозицията призна, че докладът засяга няколко поредни правителства. „Юа състоянието на съдебната система невинни няма, всяка партия е допринесла с действия или бездействия. Няма как и ние да не носим своята отговорност”, коментира Мая Манолова от БСП.
„Ние няма да бъдем опозиция на препоръките на Еврокомисията за посоките, в които трябва да се реформира съдебната система”, подчерта председателят на ДПС Лютви Местан.
„Естествено, че докладът ще е леко снизходителен, с някои забележки – да, добре другари, работите, но трябва още работа”, каза лидерът на „Атака” Волен Сидеров.
Част от опозицията постави под въпрос целия механизъм за евронадзор, след като вече 8 години той не дава съществен резултат.