Икономическите лишения в България са вече непоносими, заявиха социолози и политолози в студиото на bTV, търсейки сценарийте оттук насетне за българския полтически живот и корените на протестните шествия.

Политологът Огнян Минчев коментира, че тройните сметки за ток са ескалирали до ниво, до което лишенията вече не могат да бъдат понесени. „Трябва прозрачност за доходите на страната и икономиката, както и стремеж към социална справедливост. Всяка партия трябва да има справедливо управление и платформа за това”, смята той. Мира Радва допълни, че водещото от събитията от последните дни е търсенето на нов политически консенсус. „Това, което вчера се промени надхвърля оставката. По улиците се говори за оставка на всички участвали някога във властта. Това, което става сега е класическото народа срещу елитите”, поясни Минчев.

Социологът Кольо Колев не подкрепи така категорично позицията на колегите си. Той коментира, че протестиращите се лутат в исканията си и започваме да живеем във фарс. ”Големият проблем е че хората искат нещо, искат да е добре, но не знаят как да стане това добре”, обясни той.

Мира Радева отличи два възможни сценария за развитие на ситуацията в момента. Според нея първият може да ни доведе до ситуация като кризата в южната ни съседка Гърция. „Единият сценарии е да се проведат предсрочни избори, да се излъчи нов кабинет и политиците да се правят, че няма желание за нов политически ред.” Другият възможен развой на събитията според социологът е силните партии, които се ползват с доверието на хората, да разберат, че исканията на хората са резонни.

Огнян Минчев описа и картина на задкулисно дърпане на конци и манипулации от „олигарси и мутри”. „Това, което не се постигна на референдума ще се постигне със слабо управление, това са АЕЦ Белене и експлоатация на гражданите чрез високите сметки за газ”, поясни той. Мира Радева подкрепи тезата, давайки за пример световното протестно движение на „Анонимните”, които „не случайно се нарекоха така - в света хората се изправят срещу сили които не познават и не виждат”.

Контра на позициите застана Колев, който смята, че има фалшив патос, а гражданите, които са по улиците са „максимум са процент и половина от хората и това не е цялото общество”. По думите му не се търси толкова съгласие, колкото блясък на недоволството.

Радева посочи и резултати от проведени допитвания, които са правени преди оставката на правителството на ГЕРБ. „Според изследванията ни от последните дни става ясно, че хората искат промяна на реда. Делът на националистическите партии в големите градове расте, а Меглена Кунева спада доста”. Тя допълни, че е видна настройката на хората за ново правителство и ново представителство.
 

  • Косачът от село Бъзън празнува оставката на кабинета
  • 400 жители на Бисер подкрепиха ГЕРБ
  • В първите месеци парламентът се занимаваше с битови проблем
  • Последно заседание на 41-ото Народно събрание
  • Цветанов към полицаите: Всеки от вас изпълни достойно професионалните си задължения
  • Жертви на „Наглите”, „Октопода” и „Килърите” на отчета на Цветанов
  • С един крак извън властта, Павлова обеща готова "Тракия" до лятото
  • Десислава Атанасова даде заявка за участие в изборите
  • Основна грешка на ГЕРБ - съсипването на малкия и среден бизнес
  • Тройната коалиция води в състезанието по мерене на магистрали