Поскъпването при храните продължава. През последния един месец вече купуваме по-скъпо с единайсет процента брашно и по-скъпи картофи със седемнайсет на сто.

Добрата новина на фона на това, което поскъпва е, че месото задържа цената си и е на стойността, на която се предлагаше миналата година. Лошата е, че олиото поскъпва с 30 на сто, а яйцата - с 22%. Храните поскъпват по цял свят, поскъпват и у нас и затова си има причини.

Зелето на пазара тази есен е 1,50 лв., което е рекорд за последните години. Според търговци на зеленчуци причината е „сушата“, а „когато стоката е по-малко е по-скъпа“.

При олиото имаме добра реколта от слънчоглед и съответно добро предлагане на олио. Цената обаче е с 30% нагоре.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ценовият пик беше през май месец, 1750 долара за тон на Ротердам, към момента имаме 1450, но пак казвам, едно 50-60 долара са вследствие на очаквания и спекулации, а не вследствие на нужда“, председателят на комисията по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.

Цената на брашното е с 11% нагоре, затова и в магазина хлябът е по-скъп, а прогнозите са това да продължи

„Той има покачена себестойност, която все още не е отразена в договорните отношение с търговските вериги“, казва председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите Мариана Кукушева.

Равносметката е, че през последната една година това, което слагаме на масата всеки ден, е поскъпнало. Купувачите са недоволни.

Понеже всичко върви нагоре като цена, съответно и разходите на производителите на храни също са нагоре, оттам и самите храни поскъпват.

Прогнозата на специалистите е, че цените на храните ще продължат да вървят нагоре, но тъй като пазарът е много конкурентен, няма да сме свидетели на такива резки движения, каквито виждаме при цените на природния газ.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement