Средно по петдесет строителни фирми се "раждат" два месеца преди избори в България. Това коментира председателят на комисията по Регистъра на строителите Георги Линков, цитиран от БТА.
За седем години тенденцията е аналогична, допълни той.
В началото на тази година в регистъра е имало 4300 регистрирани строители, при 4158 за същия период на миналата година. Тази година от регистрираните фирми 520 юридически лица са заличени. Прирастът на фирмите между 2013 и 2014 г. след заличаване е от около 150, коментира Линков.
Той уточни, че заличаването на фирмите от регистъра не означава фалит: „При тях има отказ от обстоятелството да бъдат регистрирани в регистъра като строители. Вероятно те ще работят в други области или ще останат в строителството, но с друга окраска - "сива" или "черна”.
Изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков съобщи, че изработеното от строителните фирмите е за над 1 млрд.лева за тази година, като сертифицираните платени разходи са към 260 млн. лева и то по оперативна програма "Околна среда", а по оперативна програма "Регионално развитие" - към 90 млн. лева.
„Ние продължаваме работа, нито един обект не е спрял към момента, и тези над 300 млн. лева са глътка въздух, има още два милиарда лева за строителство по еврофондовете за усвояване до средата следващата година”, отбеляза Бойков.
По данни на Камарата всяка втора фирма в България има просрочено задължение към друго дружество, което е и заради "замразените" плащания по оперативните програми.
Близо 70 на сто от сделките между фирмите се плащат със закъснение, като има сериозно увеличение и на срока на разплащанията. 90 на сто от строителните фирми през полугодието на тази година регистрират значително намаление на оборотите, а над 15 на сто от малките компании са замразили дейността си.
От бизнеса прогнозират, че тази година отново ще бъде тежка за строителите.
Друг проблем за деловите среди е свързан с КТБ. Много строителни фирми по принцип оперират през КТБ, и в частност по линия на програмата за обновяване на многофамилните жилищни сгради. Фирмите, които работиха по тази програма няма как да си получат парите.