Първи работен ден за новото 49-о Народно събрание. Новите 240 се събират за първи път на Велика сряда точно в 10 часа.
По Конституция първото заседание на парламента се открива винаги от най-възрастния депутат, който отново е Вежди Рашидов от ГЕРБ-СДС. Той трябва да удари и първия звънец.
След това депутатите ще пристъпят към избиране на председател и заместник-председател на Народното събрание, като в предишния парламент тази процедура отне три дни.
Проследете с нас първия ден на 49-ото Народно събрание с този онлайн репортаж. Новата информация е най-отгоре.
13:20 „Днес 49-ото Народно събрание започна своята работа. Да пожелаем успех на депутатите, отговорна работа, да пристъпят възможно най-бързо към може би най-отговорното им решение – избора на председател на Народното събрание. Дано това се случи в утрешния ден“, каза служебният премиер Гълъб Донев.
12:45 Вежди Рашидов закри първото заседание на Народното събрание, без да бъде избран председател. Утре от 10 часа депутатите отново се събират.
11:55 „Веднага след първия вот ПП и ДБ излязоха с предложение как можем много по-бързо да разрешим ситуацията, подхождайки с ротационен принцип“, заяви Даниел Лорер от ПП-ДБ.
„Цялото българско общество знае, че Никола Минчев беше позорно свален и че той беше чудесен председател на НС. Той е една чудесна възможност. Вярвам, че в консултациите ще се намери правилната формула за въпросната ротация, така че и първата и втората политическа сила да можем да отпушим процесът“, добави той.
11:50 Депутатите излязоха в 30-минутна почивка.
11:44 "Продължаваме промяната" предлага Народното събрание да избере председател на парламента на ротационен принцип между първите две политически сили.
„Предвид невъзможността да се излъчи председател, предлагаме да се направи заемка от европейския опит. Това гарантира устойчивост. Това ще бъде съвместно с ротация на правна комисия, което гарантира, че ще има взаимен контрол и, че ще могат да се изпълнят законопроектите“, каза Асен Василев от „Продължаваме промяната“.
11:41 Предложението за Росен Желязков също НЕ БЕШЕ прието.
11:40 Предложението за Петър Петров НЕ БЕШЕ прието.
11:35 Започва процедурата по избиране на председател на Народното събрание. ГЕРБ-СДС предлага Росен Желязков. Партия "Възраждане" номинират Петър Петров за председател на парламента.
11:20 Намираме се в тежка политическа и институционална криза, спад за икономическите прогнози за България, инфлация, бедност, социално напрежение и риск за парламентарната демокрация, каза Корнелия Нинова от БСП.
11:10 „Посланието на народа е ясно политиците да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят. Много политически субекти се занимават повече със своите проблеми, а не с проблемите на хората" - това заяви от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.
11:00 „Възраждане“ е заплаха за националните предатели, чуждите агенти и виновните за деградирането на българската държава“, каза лидерът на партията Костадин Костадинов в първото си изказване от парламентарната трибуна.
10:50 Крайно време е да скъсаме с корупцията. Това каза от парламентарната трибуна съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
10:40 „През последните две години бяхме подложени на редица изпитания, но най-голямото от тях беше изкушението да се превърнем в секта – да се затворим в себе си и да заживеем в собствения си свят, далеч от действителността и нейните предизвикателства, да се отдадем на мечти за реванш и жажда за отмъщение, да обявим всички останали за неверници или еретици, да заживеем с усещането, че сме жертва, която обаче инстинктивно желае да бъде палач", заяви от парламентарната трибуна Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.
10:20 Свиках 49-ото НС в Страстната седмица с очакванията на българския народ за различно начало на това НС, с надеждата за смирение, диалог и разум. С оглед на неотложните задачи за съставяне на правителство и преодоляване на изоставането в законодателната дейност. Без съмнение, предизвикателства към това НС са големи, но и без съмнение приемането на Закона за Държавния бюджет е първостепенна задача", заяви държавният глава Румен Радев от парламентарната трибуна.
10:10 Депутатите положиха клетва. На химна на Европа от ПГ на "Възраждане" седнаха по местата си.
10:05 „Смирете нравите си. Политиката е низ от компромиси в името на добруването на българския народ“ – това призова Вежди Рашидов депутатите в Народното събрание на старта на първия работен ден на парламента.
10:00 ПАРЛАМЕНТАРНИЯТ ЗВЪНЕЦ УДАРИ! Започна първият работен ден на новите 240.
9:55 Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пристигна в пленарната зала на Народното събрание.
9:54 Политическите партии са разговаряли помежду си през последните три дни и са се договорили за определени политики. Това каза вицепрезидента Илияна Йотова на път към парламента.
„Иска ми се да съм оптимист. Какво ще се случи, ще проличи още при първото гласуване – това за председател на Народното събрание и какво ще бъде поведението на политическите сили след това. Предишният път тридневните родилни мъки все пак се увенчаха с успех и с цената на много сериозни компромиси от страна на различни партии“, каза още тя.
9:53 "Явихме се заедно на избори, а това означава заедно да взимаме решенията", това заяви съпредседателят на "Демократична България", част от коалицията ПП-ДБ, Христо Иванов преди първото заседание на парламента.
9:52 "Депутатите трябва да търсят компромиси и работещи решения, това им казаха българските граждани. Преди всичко съм реалист. Оставяме на редовното правителство една добре функционираща държава. От август миналата година започнахме да решаваме кризите, които изникваха една след друга", заяви служебният премиер Гълъб Донев.
9:45 "Този парламент трябва да вземе наложителни действия – и като законодателство, и като сформиране на редовно правителство", заяви държавният глава Румен Радев.
„Всичко е възможно и така е редно“, отговори Румен Радев на въпроса на bTV „възможно ли е консултациите за съставяне на правителство започнат следващата седмица?“.
9:42 „Пожелавам успех и новите депутати да бъдат по-продуктивни от предходното Народно събрание по отношение на законодателната дейност", заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев.
9:40 Пред новия парламент има доста тежки задачи, които още от първия ден трябва да започнат да се разглеждат. Има подготвени от служебния кабинет закони по Плана за възстановяване и устойчивост, които бяха внесени още в миналия парламент. Това заяви вицепремирът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
9:38 „Нищо не пречи кандидат на ГЕРБ за председател на НС да спечели, но преди това ще има сблъсък при първото гласуване. Това е нормално в началото. Много неща бяха казани по време на предизборната кампанията и е малко вероятно всички да сложат картите си на масата в рамките на 2-3 часа“, каза преподавателят по политически комуникации Иво Инджов.
„Ако започнем да връщаме лентата назад, ще видим, че задачите пред депутатите са ясни от две години насам. Кирил Петков е малко по-словоохотлив, докато Асен Василев поиска 10 мин. Въпросът е обаче какво се случва в следващите часове. Изборът на председател на НС е важен, но според мен той няма да е драматичен“, коментира и политологът Любомир Стефанов.
9:35 Кирил Петков с първи коментар преди старта на парламента.
9:27 „Днес е Велика Сряда. В този ден на Страстната седмица трябва да си зададем въпроса дали делата ни съответстват на повелите на Спасителя. Българските политици също да си зададат този въпрос и да се попитат дали са важни личните интереси, или трябва да работят в интерес на народа, а не народът да работи за политиците“, заяви главният прокурор на България Иван Гешев.
9:25 „Евентуалното освобождаване на Лена Бориславова от нейните задължения като депутат е процедура, която трябва да мине през Народното събрание. Ако тя иска да бъде освободена, трябва да подаде заявление за това. Ако Народното събрание вземе такова решение, ЦИК ще обяви името на следващия депутат“, това каза Цветозар Томов от ЦИК по казуса с Лена Бориславова.
9:20 Очаквам разум, отговорност от този парламент и да оставим патологичния нарцисизъм и омраза, заяви Даниел Митов от ГЕРБ-СДС на влизане в Народното събрание.
9:15 „Политиката е низ от компромиси“, каза при влизането си в парламента Вежди Рашидов. Според него няма голяма промяна – има малко нови хора. Той очаква да има редовен кабинет в името на хората. „Днес съм си забравил спасителния пояс“, каза още Рашидов на въпрос дали е склонен отново да поеме председателското място, ако се наложи.
9:12 Кучето Фернанда отново посрещна депутатите пред Народното събрание, както направи и на първото заседание на предишния парламент през октомври. Този път тя не е бездомна, до нея беше стопанинът ѝ Петър Илиев.
9:10 ДПС вероятно ще подкрепи Росен Желязков за председател на Народното събрание, каза Йордан Цонев пред журналисти. Повече вижте тук:
8:55 Груби епитети, сложни метафори, жаргони – езикът на народните представители от предходния парламент беше изпълнен с цветущи изрази. Припомняме, че 48-то Народно събрание започна със скандали. Вижте във видеото какви послания отправиха с поведението си депутатите:
08:53 “Няма да подкрепим кандидатурата на Росен Желязков за председател на НС, нито кабинет на ГЕРБ”, каза Румен Гечев от БСП на влизане в парламента.
8:52 Няма да подкрепим друго правителство освен на "Възраждане", заяви Цончо Ганев от партията. Той посочи, че ще издигнат свой кандидат за председател на парламента.
8:48 „Говорим за електоратите, но не споменаваме онези 60%, които не гласуваха. От тях зависи, какво ще се случи. На дневен ред са две стратегии – едната е "окопна война" до местните избори, а втората е свързана с предлаганото от ГЕРБ примирие и споделяне на властта. На какво ще изпържи обществото до есента, е въпрос на политическа интуиция“, каза политологът Цветанка Андреева. Според нея обществото вероятно ще санкционира „Продължаваме промяната“ за поемането на отговорност.
8:45 „Много ми се иска да се разберат, те са длъжни да го направят. Ние сме на предела, изчерпа ни се търпението. Не че и други държави не са били в ситуация на безвремие, но е крайно време да се сложи точка на това. Все още имам надежда, че ще има съставено правителство“, заяви бившият служебен министър-председател Огнян Герджиков.
8:42 Надявам се, че политиците ще се събудят и ще направят правителство, защото все повече се изчерпва смисълът да идваме тук и да ги разочароваме (б.р. хората). Това заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски на влизане в НС.
8:40 „Свикването на парламента преди Великден от президента Румен Радев този път е ясен знак, че има желание както от страна на държавния глава, така и от страна на някои партии за по-забързана процедура. Има желание да се сложат картите на масата още в самото начало“, каза преподавателят по политически комуникации Иво Инджов. Той не вижда пречки за сформирането на експертно правителство от ГЕРБ и предполага, че то ще бъде подкрепено от ДПС и евентуално от БСП и ИТН.
8:35 „Отговорност и диалог – първият приоритет е да се реши политическата криза. След това да се справим с обедняването. Важното е да има диалог“, каза Халил Летифов от ДПС на влизане в сградата на парламента.
8:30 „БСП ще се въздържи в тази ситуация – това е нашето решение на Изпълнителното бюро и в парламентарната група. Ще гласуваме с „въздържал се“. Така е редно, нормално и етично", заяви Борислав Гуцанов относно избора на председател на 49-ия парламент.
8:25 „Ако това Народно събрание повтори някои от дефицитите на парламентаризъм на предишния парламент, това ще бъде, меко казано, трагична грешка. Мисля, че ще има дори и по-тежки последици“, каза политологът проф. Румяна Коларова. Според ней първият вот – този за председател на НС, се очаква да е символичен и вероятно няма да мине.
„Ще мине това символно гласуване. „Продължаваме промяната“ ще се разграничат – то е ясно. Друг е въпроса, че ако аз съм сценарист на това шоу в НС, бих го пуснал да върви по-бързо“, коментира темата и журналистът Асен Григоров.
8:15 Репортерите на bTV предават всичко най-интересно от първото заседание на Народното събрание.
Двама са официалните претенденти за председател на Народното събрание – Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от „Възраждане“. От ПП-ДБ няма да предложат свой претендент за поста, но няма и да подкрепят кандидата на ГЕРБ-СДС.
Традиционно БСП предлага за председател на НС Кристиан Вигенин, към момента няма информация за кандидатурата им.
Президентът Румен Радев ще присъства на тържественото откриване на 49-ото Народно събрание.
8:10 Кой къде ще седне в залата?
По информация на bTV вдясно в залата сяда най-малката парламентарна група, тази на „Има такъв народ“. Отново вдясно до тях запазват местата си ГЕРБ-СДС.
Погледнато отново от председателското място – централните седалки си поделят „Възраждане“ и новата парламентарна група на коалицията „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.
В лявата част на залата сядат депутатите от ДПС и БСП.
8:05 Нека си припомним какви резултати постигнаха партиите, които ще представляват избирателите в Парламент 49.
Първите две сили - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са с близки резултати. Първата коалиция, водена от Бойко Борисов събра гласовете на 26,49% от избирателите, отишли до урните. Коалицията с лидер Кирил Петков бе подкрепена от 24,56%. Разликата между двете формации е под 50 хиляди гласа.
Близки резултати и при следващите две формации в Народното събрание. „Възраждане“ е с 14,16% или подкрепата на 358 хиляди българи. ДПС пък е избрана от 13,75 на сто или 347 хиляди души.
В парламента влизат още две формации. Листите на БСП бяха подкрепени от 8,93 на сто сред гласувалите на вота преди 10 дни.
„Има такъв народ“ се завръща в Народното събрание. Партията на Слави Трифонов е избрана от 4,11 процента.
8:00 Първото тържествено заседание е пълно със символика.
По традиция то ще бъде открито от най-възрастния присъстващ народен представител. За втори пореден парламент това е Вежди Рашидов. Предишният път 71-годишният депутат от ГЕРБ-СДС беше избран и за постоянен председател.
След откриването депутатите полагат клетва, с която се заклеват да спазват Конституцията и законите, както и да се ръководят от интересите на народа.
В Пленарната зала ще прозвучат химнът на България и химнът на Европейския съюз.
В първите минути на първото заседание ще чуем и лидерските послания на новите парламентарни групи. Депутатите ще излизат на трибуната и имат точно определено време за изявленията си.
Предвижда се след това да започне изборът на председател на парламента. На предшествениците им им трябваха цели три дни, за да се обединят около подходящо име.
Впоследствие избраният председател поема ръководството на заседанието и произнася слово.
След това депутатите избират и заместник-председатели на парламента - по един от всяка парламентарна група.