На 1 април отбелязваме Международния ден на шегата. Той се празнува в много страни по света, макар и да не е официален празник. На този ден много хора се шегуват и разказват забавни истории на своите приятели.

Първото документирано празнуване на 1 април е от 1392 г. в книгата „Кентърбърийски разкази” на Джофри Чосер. Там, един от главните герой – петелът Шантиклер е излъган от лисица на 1 април, защото било традиция.

Едно от вероятните обяснения е смяната от Юлиански на Грегориански календар през 1582 г. По стар стил Нова година се отбелязва на или около 1 април. Папа Григор XIII въвежда новия календар, който показва, че началото на новата година се измества на 1 януари.

Доста хора не разбират за смяната и продължават да празнуват новата година по стар стил. Тези, които знаели, започнали да се шегуват с това.

Една от историите поставя началото му в Англия през 1869 г., когато джентълмени били поканени на тържествена церемония по „изкъпването на белите лъвове”, която трябвало да се проведе на 1 април.

Англичаните не се усъмнили в странната церемония и завели и съпругите си на посоченото място. За тази шега се говорело дълго време след това, а 40 години по-късно 1 април бил наречен денят на глупците.

Ден на шегата или лъжата празнуват и в други страни по света, макар и не винаги точно на 1 април. В различните страни Денят на смеха носи своя национален колорит.

В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден. Иранците си правят шеги на 13-ия ден от Персийската Нова година, който се пада на първи или втори април.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement