Днес отбелязваме 1 април, Денят на шегата. Въпреки че е международно признат, учени и историци не са успели да открият точната причина за шегите и лъжите на 1 април.
Първото документирано празнуване на 1 април е от 1392 г. в книгата „Кентърбърийски разкази” на Джофри Чосер. Там, един от главните герой – петелът Шантиклер е излъган от лисица на 1 април, защото било традиция.
Едно от вероятните обяснения е смяната от Юлиански на Грегориански календар през 1582 г. По стар стил Нова година се отбелязва на или около 1 април. Папа Григор XIII въвежда новия календар, който показва, че началото на новата година се измества на 1 януари.
Доста хора не разбират за смяната и продължават да празнуват новата година по стар стил. Тези, които знаели, започнали да се шегуват с това.
Предшественици на официалния Ден на лъжата са древноримският фестивал Хилария, фестивалът Холи в Индия и средновековната традиция наречена „Пир на глупци”.
Една от най-добрите лъжи на 1 април е от 1996 г. Тогава американската компания „Върджин кола” пуска реклама, че са интегрирали нова технология в кенчетата на напитката си. Кутийките щели да станат ярко сини ако напитката вътре се развали. „Върджин” предупредили клиентите си да не купуват сини кенчета. Малко преди това компанията „Пепси” представили новата си кутийка, която била ярко синя.
На 31 март 1989 г. хиляди жители на Лондон наблюдавали как над града им преминава летяща чиния. Странният летателен апарат се приземил на стадион в покрайнините на Лондон. След като полицията отива на място, на летящата чиния се отваря малка врата и от машината излиза фигура, облечена в сребърен костюм. Полицайте побягнали в ужас от срещата. По-късно се оказало, че шегата е организирана от Ричард Брансън, шеф на „Върджин рекърдс”. Планът му бил да се приземи в Хайд парк на 1 април, но вятърът го отвял от курса му и се наложило да кацне ден по рано.
Безспорно една от най-масовите лъжи на този ден е от 1957 г. Известното предаване на Би Би Си „Панорама” показало репортаж на шведски фермери, които беряли спагети от дърветата. „Благодарение на меката зима, реколтата от спагети тази година е много добра”, гласял филмът. Много зрители звъняли в телевизията да питат как точно се гледат се гледат спагети, при което Би Би Си отговаряли: „Поставяте няколко спагети в консерва с доматен сос и се надявате да порастнат бързо”. Лъжата била толкова успешна, че тогавашният директор на Би Би Си потърсил в енциклопедия как точно растат спагетите.