Месеците на извънредно положение и социална изолация промениха ежедневието не само на работещите, но и на учещите.
Поуките след изпитите
„Имаме една успешно завършена учебна година, което е най-големия успех на учението от разстояние”. Това е заключението на заместник-образователния министър Таня Михайлова за края на учебната 2019/2020 г.
И в комбинация с желанието за развиване на дигиталните умения на учениците, на първо четене в Народното събрание беше приета идеята 20% от учебния материал в иновативните училища да се взима дистанционно.
Как ще се случи?
Близо 400 са иновативните училища в цялата страна. Всяко ръководство само ще решава дали една пета от учебния материал да се вземе чрез онлайн уроци. Тази идея важи за тези в прогимназиален и гимназиален етап.
Различният профил на учениците ще определя случващото се, казват от просветното министерство.
В училищата, в които учениците масово не присъстват, мярката няма да се въвежда. Така, ако ученикът е първа смяна – ще отиде по-късно в училище, а следобед ще вземе пропуснатия час онлайн.
Ако ученикът е втора смяна – ще вземе този час преди да отиде в сградата и ще си тръгне по-рано. Училищата, избрали този подход, могат да прекратят използването прилагането му, ако резултатите на учениците не се повишат.
С маски на училище?
По време на учебните часове няма да се в сила изискването да се носят маски. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев по време на заседанието на Комисията по
образованието и науката.
В сряда той е провел среща с главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, по време на която са обсъдили какви мерки да бъдат предприети за присъственото обучение през новата учебна 2020/2021 г.