От днес официално започва тестването на системата за мобилно известяване при извънредни ситуации и бедствия – BG-ALERT. Ако получите съобщение – не се притеснявайте.

Тестването ще става поетапно. Първата област, в която днес хората ще получат съобщението, е Габрово.

На 29 ноември ще има национален тест. Това ще се случва в диапазона между 12 ч. и 12:30 ч., като единствено потребители с мобилни устройства, които поддържат технологията Cell Broadcast, ще получат известия.

„Tестовото съобщение ще бъде придружено със звуков сигнал и ще може да бъде спряно от потребителя след получаване. Съобщението ще бъде получено на мобилните устройства без значение в какъв режим са и на кой мобилен оператор“, обясни вчера директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов.

Идеята е хората, които се намират на потенциално опасно място, да бъдат уведомени своевременно. В Европа 17 държави разполагат с подобни системи.

На 1 ноември съобщение от BG-ALERT, пуснато малко преди 19 ч., със силен звуков сигнал и вибрация изплаши много граждани. При повечето потребители известието дойде с текст: „Внимание, опасност!“, а при някои имаше и сигнал от президента. В съобщението пишеше също „test test“ и имаше препратка към сайта bg-alert.bg. 

Оказа се, че служител на фирмата, отговаряща за интегрирането на новата система – ДЗЗД „Сискод", по погрешка е натиснал грешен бутон.

Жителите на Габрово получиха известието за тревога минута след 12 ч. Първо през единия мобилен оператор, а след това и през останалите. 

„При истинска ситуация би било малко стресиращо“, сподели Теодор Михов, ученик в 12. клас в ПМГ-Габрово

„Звукът е като от аларма и доста стряскащо“, допълни дванайсетокласникът Ясен Пенчев.

Известие се показа и на по-старите апарати.

Според социалния психолог проф. д-р Велислава Чавдарова ситуативният стрес се възприема различно. Затова е задължително да сме информационно подготвени.

„Ние сме обкръжени от твърде много стресови събития. Имаме едно хронично натрупване на стрес, което само по себе си и във всяка една нова информация може да бъде отключващ механизъм“, каза проф. д-р Велислава Чавдарова.