Вложители в КТБ протестираха за пореден път пред сградата на БНБ в София тази вечер с настояване банката да бъде незабавно отворена. Според вложителите след изборите на 5 октомври ще е твърде късно за действия. Демонстрации бяха обявени и за други градове на страната.

В предаването на bTV „Тази сутрин” служебният финансов министър Румен Порожанов обяви, че се търсят варианти за частичен достъп до депозитите във финансовата институция. Вложителите се оказаха разделени в мнението си по този въпрос. Според една част от тях този подход е добър, според други обаче се цели единствено успокоение и избягване на делата срещу държавата.

Финансовият министър съобщи още, че темата е обсъждана с БНБ и с експерти от Еврокомисията, които бяха на "дискретна" мисия в България в последните дни.

Хората с малки спестявания в КТБ са над 100 хиляди души. Според финансист номер едно има възможност да се осигури частичен достъп до 1000 лв.

„Това е просто начин да протакат нещата и да успокоят предизборната обстановка”, заяви Десислава Радкова, която е от редовните протестиращи вложители. Тя е майка на две деца, които отглежда сама, а работа не може да си намери, защото й се налага често да излиза в болничен.

Проверката за състоянието на КТБ продължава. Според служебния кабинет банката трябва да бъде оздравена, но с частни средства.

Виенският инвеститор, заявил интерес за оздравяване на банката, всъщност бил воден от представител на Оманския фонд, който е един от основните акционери и държи 30% от КТБ. Все още се чака официална оферта в БНБ.

Централната банка обяви какво е състоянието на банките в края на юли. Трезорите имат активи за почти 80 млрд. лв.. Ако се включват КТБ и банка „Виктория”, би трябвало да са над 86 млрд. лв. Според този доклад за месец от банките са изтеглени над 1 млрд. и 100 млн. лв. Половината от тях все пак са върнати. Заключението бе, че 27-те банки у нас са стабилни.

По-рано днес финансовият министър обясни, че ще бъде спазен срокът и за представяне на план за преструктуриране на българската банка, която след масово теглене на депозити, беше подкрепена от държавата с 1 млрд. 200 млн. лв. с разрешение от Брюксел. България трябва да върне заема в края на ноември.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”