Летище София отмени предвидените за днес полети до и от летище "Завентем" в Белгия, където по-рано избухнаха две експлозии.

Полетите са изпълнявани от авиокомпания "България Ер"този за Брюксел е с планиран час 17.40 ч., а кацащият от белгийската столица е с планиран час 23.55 ч.

Останалите полети се извършват по график. Към момента обстановката на аерогарата в София е спокойна.

Граничната ни полиция е въвела допълнителни мерки за сигурност на аерогарата.

Засилено е полицейското присъствие пред терминалите.

Извършват се полицейски проверки със служебни кучета и технически средства. Проверяват се багажниците на съмнителни автомобили.

Проведени са и работни срещи със службите за сигурност на летищата, на които се изпълняват международни полети.

„Минавах точно покрай входа на летището в Брюксел, който беше затворен, имаше полиция и хора, които явно се опитваха да получат информация от полицията, имаше опашки от автомобили и камиони”, каза пред bTV Станил Чапанов, българин в Брюксел.

Малко по-рано днес се прибраха и първите българи от Брюксел, пътували от летище „Шарлероа”.

„Точно на мястото, където всеки път ходя да посрещам приятели и брат ми, прозорците са изгърмени, пушат. Толкова често съм ходил там, не мога да повярвам, че това се е случило. Можеше като нищо да съм избрал полетът да ми е от „Завентем” и точно по това време щях да излетя”, коментира Стоян, който кацна в София от Брюксел.

„Чух се с моята дъщеря, която е студентка там. Какво значи да се страхувам, заплахата е навсякъде, просто трябва да се научим да живеем с нея”, каза и Анелия Стефанова.

„Това е поредният атентат и виждаме, че се целят максимален брой жертви, при това сред цивилно население”, каза пред bTV експертът по сигурността към БАН Йордан Божилов. По думите му зад тези атентати стои организирана група, която има способности, технически умения, финансови средства и логистика. „Много от тях по всяка вероятност са били свързани с „Ислямска държава” или са получили обучение в тази организация, коментира Божилов.

„За нас тепърва ще стоят много въпроси, а именно колко са тези терористи, които са чуждестранни бойци, какви актове можем да очакваме и как да ги предотвратим”, допълни експертът.

„България не е в положението на Западна Европа, където виждаме страшно много младежи от арабски произход, отчуждени от обществената и поради това са се радикализирали. Естествено, това не трябва да ни успокоява”, посочи Божилов.

Трябва да се търси сътрудничество между службите у нас и партньорски служби в Европа и САЩ.

Според него българските политици трябва да вземат необходимите мерки за промени в законодателството за борба с радикализма и тероризма, да се укрепи дейността на службите, да се помисли комуникацията и координацията между държавните органи и нашето общество.

  • Френски медии: Саудитска Арабия превръща Косово в балканския "Моленбек"
  • Обвинен за атентатите в Брюксел изхвърлил експлозивите в тоалетна
  • Преди атентата в Брюксел Наджим Лашрауи бил надзирател на заложници в Сирия
  • Ветеран от Виетнам е последната идентифицирана жертва от атентатите в Брюксел
  • Обвиниха един от заподозрените за атентатите в Брюксел и за тези в Париж
  • Мохамед Абрини нямал основна роля в атентатите в Брюксел
  • ИДИЛ: Братята Бакрауи стоят зад парижките и брюкселските атентати
  • В Белгия задържаха още двама заподозрени за брюкселските атентати
  • Терористите от Брюксел и Париж готвели нападения на Евро 2016
  • Мохамед Абрини признал, че е „мъжът с шапката“