„Целта на терористите не е да убият някои от нас, а да всеят страх”. Това са казали пред министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев израелски туристи в Слънчев бряг, съобщи пред bTV самият той. По думите му атмосферата по българските черноморски курорти е спокойна, такава е била и вчера – ден след атентата на летището в Бургас.

„Посетих доста от хотелите и разговарях с израелските туристи. Те бяха спокойни, дори по-спокойни и от нас, защото са свикнали с живота под заплаха от такъв тероризъм, за разлика то нас, за които това е изцяло ново”, допълни Добрев.

Той обобщи, че около една трета от пострадалите в сряда на „Сарафово” израелци са решили да останат в България.
„Около 30 души са в различни хотели в Слънчев бряг. Говорихме с хотелиерите и туроператорите, както и с министър Атанасова, за да им осигурим психолози за подкрепа след преживяното”, обясни още икономическият министър и уточни, че властите са съдействали всички израелски туристи да си получат багажа невредим.

Делян Добрев увери, че не се очаква голям спад в потока на туристи от Израел. „Появилата се информация за очакван отлив от 15-20% не е вярна. През последните дни действително има отказ на резервации от израелци, но не се очаква отлив в дългосрочен план. Освен това тези освободени места веднага бяха запълнени от туристи от Русия, Полша и Германия”, заяви Добрев и допълни, че остава повишена сигурността по курортите, като хотелите са увеличили собствената си охрана.

Ресорният министър каза още, че предложенията държавата да осигури охрана на всеки автобус с израелски туристи на практика е непостижимо. „По един човек охрана във всеки автобус е трудно осъществимо с ресурсите на държавата. Очакваме този сезон 160 000 израелски туристи, това значи около 4000 служители по сигурността”.

Според Делян Добрев държавата обмисля да обучи лицата, които придружават израелските туристи от страна на туроператора. Мярката ще има за цел да обучи служителите как да бъдат по-внимателни и да различават съмнителни лица.

Хотелиери и туроператори – обединени

Хотелиери и туроператори, работещи по черноморските ни курорти изразиха единно мнение, че няма паника сред израелските туристи, както и че не се очаква дълготраен негативен ефект върху българския туристически сектор.

„Естествено имаше изплашени гости в деня на атентата. Опитахме се да ги успокоим като им предоставихме безплатни СПА процедури или билети за аквапарк. Но все пак са нужни мерки за по-дългосрочно спокойствие на туристите и превенция”, заяви представител на туристическа агенция.

Направени бяха и няколко предложения за затягане на контрола сред туроператорите – обучение на служителите им, следене за оставени без надзор багажи, качване на туристите в автобусите по списък, съпровождането им до всеки един хотел, вместо оставянето им на алеята пред сградата...

  • Делото „Сарафово“ започва по същество
  • Пет години след атентата на летището в Бургас: Защо и как делото забуксува
  • Втори фалстарт на делото за атентата в Сарафово
  • Навършват се четири години от атентата в Бургас
  • Навършват се 4 години ат атентата на летище „Сарафово”
  • Ще бъдат ли открити и наказани виновните за атентата в Сарафово?
  • Предполагаемите извършители на атентата в Бургас влязоха в черния списък на САЩ
  • Две години мъка за близките на убития в "Сарафово" българин
  • Установена е самоличността на атентатора от Сарафово (ОБНОВЕНА)
  • Близките на жертвите от атентата в Сарафово искат незабавни отговори от българските власти