Новата седмица: Вот на недоверие и ще оттеглят ли хората на Доган подкрепата си от мнозинството

На хоризонта се очертава и трето предизвикателство

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  21:33 ч. 30.03.2025 г.

Начало на политическа седмица с изпитания за управляващото мнозинство. В сряда правителството на Росен Желязков ще бъде изправено пред първи по-сериозен тест - вот на недоверие за провал във външната политика, поискан след смъртта на Марин Маринов.

Управляващите изглеждат спокойни и уверяват, че вота на недоверие ще бъде неуспешен.

Той беше внесен по инициатива на „Възраждане“ с подкрепата на МЕЧ и „Величие“, а сред мотивите им са позицията на правителство за мира в Украйна и тази след смъртта на българина Марина Маринов в Газа.

На хоризонта са обаче и други изпитания - във вторник хората на Ахмед Доган решават дали ще оттеглят подкрепата си и от мнозинство, властта да премине в малцинство.

„Продължваме промянта - Демократична България“ също подготвят вот на недоверие - техния ще е за корупция.

Седмицата започва с първо изпитание за мнозинството. Във вторник ДПС-ДПС решават дали да излязат от формулата 3+1.

А днес пред общественото радио от редиците на Доган определиха въобще влизането в нея като „грешка“ и дори за регистриране на нова партия начело с Доган .

„Демонтирането като цел на модела Пеевски или на задкулисието беше основната цел за нашето участие.  Правителство е в ръцете на модела, който искаме да демонтираме. Вижте какъв парадокс“, заяви Юджел Аттила пред БНР.

Мандатоносителите от ГЕРБ-СДС отричат да се търсят нови мнозинства и се надяват настоящото да се запази.

„Всички които познаваме господин Борисов, знаем, че неговия гръб е хлъзгав както за неканени гости, така и за стари катерачи“.

Второто изпитание - в четвъртък ще бъде гласуван вот на недоверие.

„Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност. Политиката на правителството заплашва да ни включи във войната в Украйна“, заяви лидерът на „ВъзражданеКостадин Костадинов пред БНР.

На хоризонта се очертава и трето предизвикателство. И „Продължаваме промяната - Демократична България“ готвят вот на недоверие.

„Затова няма да подкрепим правителство и ще инициираме вот на недоверие след доклада, но преди това няма да подкрепяме вотове“, заяви Кирил Петков и допълни, че техният вот ще бъде за корупцията.

Според плана, ако конвергентният доклад е положителен, България може да се присъедини към Еврозоната през 2026 г.

„Фактът че има обвинение означава, че ние за първи път сме толкова близо до реално разследване на зависимости, в които участва Делян Пеевски. И тук Теодора Георгиева не е просто европрокурор, а свидетел, че той е искал 20 млн., защото тя вече няма какво да губи, тя не може да се върне на старото си място и има много притеснителни обстоятелства около смърт на нейното семейство. Тоест тя няма какво да губи - за първи път“, коментира Лена Бориславова.

„В качеството си на свидетел тя трябва да разкрие всичко, което знае пред компетентните органи. Около нейната личност има спорни моменти. Това корупционно деяние, което прозира в Чирен, не може да остане недовършено“, посочи още тя.

„Дълбоката диагноза за политическата действителност е, че системата е пропита със зависимости и те са отглеждани като такива“, посочи Лена Бориславова.

„Тъжната реалност у нас е, че няма друга сила освен ПП-ДБ, които да са едновременно в Европа, едновременно с това да е антикорупционно настроен. Влизането в еврозоната за нас е приоритет“, посочи още тя.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

 Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK