В ефира на bTV зам.-председателят на ЦИК Росица Матева беше категорична - изчислението и обобщението на изборните резултати е направено така, както трябва. И поне засега - няма връщане назад.  

Така окончателно осем партии ще работят заедно в 51-вото Народно събрание. Най-голямата група ще е тази на ГЕРБ-СДС, а най-малката на най-новите в парламента - партия МЕЧ. Разликите в разпределението на силите при някои е само едно депутатско място, което отсега прави сложно намирането на мнозинства.

В това търсене окончателно няма да участват от "Величие", които няма да влязат в НС. Заради това и пак обявиха, че ще искат касиране на вота. 21 гласа не им позволиха да прекрачат прага на парламента. В тяхна подкрепа започна и протест. 

За трети пореден ден граждани се събраха на протест в центъра на столицата с искане за касиране на извънредните парламентарни избори, проведени на 27 октомври.

 

„Ние не поправяме протоколи, не ги дописваме. В ЦИК бюлетини не се броят, те се броят от секционните избирателни комисии в изборния ден, след като приключи гласуването и се попълват протоколите на СИК. Протоколите са официални документи. Ако има оспорване на резултата и КС бъде сезиран, допусне до разглеждане и прецени, че трябва да бъде назначена експертиза, тогава може да бъде направено преброяване“, коментира пред bTV Росица Матева, зам.-председател на ЦИК.

Към този ход вече са се прицелили от "Величие". Които ще се обърнат към всички институции, които могат да сезират конституционните съдии. Причината – определят вота като манипулиран.

„Ние не искаме 21 гласа, за да влезем ние в НС. Ние искаме касиране на тези избори, защото те са незаконни. 3,999 е цифра, която показва на българите, че колкото и да гласуваш, че колкото и процента да има една партия, ако те решат – ще имаме 3,99“, коментира Ивелин Михайлов.



1% от машините на вота са дали проблем в изборния ден, изчислиха от ЦИК. И посочиха, че това е по-малко от вота през юни – 125 устройства извън строя сега срещу 148 преди.

Kак се касират избори - единствено от Нонституционния съд, който може да бъде сезиран от субектите, изброени в Kонституцията.

Жалба се подава в 15-дневен срок от обявяването на резултата от вота. Конституционният съд взима решение с мнозинство поне половината плюс един, тоест 7 съдии. Няма предвиден и срок за произнасяне на съда.