Наказания за над 10 милиона лева са наложени за 68 от 110 проверени досега къщи за гости.
Това е равносметката от проверяваните и към този момент станалите скандално известни туристически обекти, построени с пари от Брюксел.
Всички 746 къщи ще бъдат изцяло проверени.
200 хиляди евро е таванът на субсидията за къща. Евросредствата са се вливали в строежа на този тип туристически обекти в периода от 2007 до 2013-та година. От земеделското министерство са проверявали къщите и преди, а сега и заради скандали с имоти на политици.
Според Румен Порожанов, министър на земеделието и храните, основен проблем, който се появява при къщите за гости, е използването по предназначение на самите туристически обекти.
Вчера стана ясно, че и Брюксел следи казуса с къщите за гости. А в обсега на Еврокомисията попада и случаи още от 2016 г..
Един от първите случаи, е на къща на пловдивски преподавател, която не се използва по предназначение. "Така, че не случайно и в новия програмен период, този лот за къщи не го отваряме , защото крие своите рискове", обясни още министърът на земеделието.
Заради новите случаи по разпореждане на премиера и главния прокурор се проверяват всички къщи за гости от хора на МВР, НАП и Държавен фонд земеделие.
„Правят се насрещни проверки в общините дали са плащани данъци туристически данъци дали са вписвани в районите управления съответните лица”, обясни Младен Маринов, министър на вътрешните работи.
Заради къщи за гости бившият заместник-министър на икономиката Александър Манолев е с повдигнато обвинение, проверяват се и имоти свързани с близки на кандидата за евродепутат Елена Йончева.
На днешното заседание на правителството премиерът Бойко Борисов беше категоричен: "Има ли виновни - да се уволняват и да се дават на прокурор веднага. Безкомпромисно!", заяви Борисов.
"Аз нито съм ходил в апартаменти, нито в къщи за гости, нито има как да знам. Плащаме, и то добри заплати, на контролни органи, които всичко това е трябвало да установят или вече да са приключили конфискацията”, категоричен беше премиерът.
В тази сутрин по bTV бившия земеделски министър Мехмед Дикме каза, държавата може да си върне онези къщи за гости, за които се докаже, че не са използвани по предназначение.
„Ако не се използва по предназначение, Държавен фонд „Земеделие” трябва да си изиска субсидията – да бъде върната обратно, ако не бъде върната субсидията, и то с лихвите, и ако има доказателство, самите къщи да бъдат иззети”, посочи Мехмед Дикме.
По думите на Дикме основният виновник за злоупотребите е контролиращият орган, в лицето на Държавен фонд „Земеделие".
По-късно през деня по разпореждане на премиера Бойко Борисов министърът на земеделието Румен Порожанов поиска оставката на зам.-изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ Иванка Багдатова-Мизова.
Причината е информация, че телефонът й е обявен в сайт за резервации на къща за гости в село Юндола. Предстои да бъде извършена проверка.