Земеделският министър ще съди лидера на БСП Сергей Станишев. Причината – социалистът нарекъл Мирослав Найденов "известен лъжец". Намерението си обяви самият министър, който обясни, че предизвикал думите на Станишев с изнесена информация за приятелката му Моника Йосифова.

На пресконференция във връзка с проверката на документацията за продажбата на спорните земи в Несебър, Найденов каза още, че през 2009 г. фирма, в чиято управа са Йосифова, Иван Тодоров – собственик на "Сиела", както и съпругата на бившия министър Николай Василев, са изкупили 140 дка по устието на река Камчия.

„Това са половината разпоредителни сделки по морето след 2008 г., тези земи са с оценка над 5 млн. евро. Не твърдя, че г-жа Йосифова е купила тази земя, а че има участие във фирмата "Експат Бета", която е закупила тази земя”, добави Мирослав Найденов.

Той увери, че може да докаже своите твърдения с документи от Търговския регистър. С решение на Министерски съвет, председателствано от Станишев, били разглеждани много сделки за изваждане от горския фонд

„Става въпрос за 1364 дка по 9 лв. 40 ст. от 2008 г. край Варна, 1339 дка в същия район за същата цена на същата дата, през август 2008 г., 560 дка отново до Варна, на 16. 09. 2008 г. 1048 дка отново край Варна. Това са решения, взимани от МС и г-н Станишев в качеството му на премиер. Нека той да отговори как са взимани тези решения”, призова шефът на земеделското ведомство.

По думите му проверката на административната процедура за изключването и продажбата на спорните земи в Несебър не е установила нарушения. Според Найденов в документацията теренът не фигурира като дюни. Има съмнения обаче за оценката, издадена през 2007 г. от РИОСВ - Бургас, както и за потвърждението от 2012 г. от страна на междуведомствената комисия, която провери случая.

Процедурата се е движила около 3 години в Изпълнителна агенция по горите и Министерство на земеделието, след което за 3 дни са придобити необходимите документи, за да се случи сделката, обясни Мирослав Найденов.

В понеделник докладът за процедурата по изваждане от горския фонд и продажбата на спорните земи в Несебър бе предаден на премиера Борисов и на ресорните министри Нона Караджова и Лиляна Павлова, обясни Найденов. Докладът е бил получен и от главния прокурор.

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"