Британската мутация на коронаивруса вероятно е у нас, но все още специалистите нямат категоричен отговор за това. Единственото място у нас, на което може да се докаже, е Националният център по заразни и паразитни болести.

Там в момента тече проучване. Вече е разчетен геномът на вируса в 43 проби. Те са взети по различно време от различни хора - както от такива, които са се прибрали от Великобритания, така и от местни.

Анализът на данните е сложен процес, а това е най-големият вирус, известен до момента - има 30 000 бази. Във всяка една от тях може да възникне мутация. За да могат специалистите да докажат британския вариант, трябва в някоя от пробите да открият всички 22 мутации, определящи тази версия на вируса.

"Засега успяхме да идентифицираме някои ключови мутации, част от които влизат в състава тези английски варианти. Това означава, че не е невъзможно тези вирусни варианти да са били въведени в България, но все още нямаме възможност да кажем категорично това, преди да е приключил целият етап от анализа", обясни доц. Ивайло Алексиев от Националния център по заразни и паразитни болести.

"И всички мутации трябва да присъстват вътре, за да може да се каже категорично, че това  е този генотип. Към момента откриваме някои от мутациите в някои от пробите , но категорично не може да кажем, че става дума за него", казва доц. Иван Иванов, микробиолог в Национален център по заразни и паразитни болести.

Проверките продължават, окончателният отговор ще дойде с края на анализа.

Директорът на "Пирогов" обясни пред bTV че косвени доказателства, че мутацията е у нас и я има от 2 месеца. Лабораторията на болницата е тествала заразени, при които един от гените на вируса не се открива, а това навежда на мисълта, че става въпрос за британския вариант.

"Синя линия тук няма, това означава, че машината не може да открие този S ген, а той съществува, просто е видоизменен, модифициран. Това е нещо, което заостри нашето внимание още преди два месеца", казва проф. Асен Балтов, дир. на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов“

Пробите на болницата също се проучват в Националния център по заразни и паразитни болести. Там, освен британския вариант, търсят и другите два, които също създават тревоги по света - южноафриканския и бразилския.

Работата на специалистите продължава. Окончателен отговор вероятно ще има до дни.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement