Правителството одобри проект на Закон за изменение на Закона за здравето, който урежда мерките за предпазване, ограничаване и преодоляване на последиците от разпространението и заразата с вируса на COVID-19 за времето след прекратяването на извънредното положение. Това съобщиха от правителствената пресслужба след извънредно правителствено заседание чрез видеовръзка.
Правилата за карантина ще действат, докато прецени здравния министър. Запазва се и 14 дневната изолация за влезлите в страната.
Социално-икономическите мерки, които бяха въведени заради COVID-кризата, ще са в сила два месеца след края на извънредното положение, а някои - и до края на годината.
Със законопроекта се предлагат промени в чл. 61 и чл. 63 от Закона за здравето, които имат пряко отношение към възможността за разпореждане на противоепидемични мерки от министъра на здравеопазването.
Определят се актовете, с които министърът на здравеопазването въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион за защита на живота и здравето на гражданите. Те ще се въвеждат със заповед по реда на чл. 73 от Административнопроцесуалния кодекс или с наредба, която се обнародва незабавно в следващия брой на „Държавен вестник“.
Проектът предвижда и промени в редица други нормативни актове.
В Административнопроцесуалния кодекс изрично се въвежда двумесечен срок за разглеждане на оспорването на общия административен акт, издаден в неотложни случаи и двуинстанционност на оспорването.
С изменения в отделни нормативни актове като Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на НС от 13 март 2020 г., Закона за чужденците в Република България, Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и Закона за държавния служител и др. се прецизират срокове за предвидените в тях социално-икономически, финансови и здравни мерки за преодоляване на последиците от разпространението и заразата с вируса на COVID-19, като част от сроковете се удължават и се разширява приложното поле на част от мерките.
Всички права, възникнали с извънредното положение, се удължават с 2 месеца след 13 май.
По-рано днес след извънредно заседание в МС стана ясно, че по решение на образователния министър учениците в IV и X клас ще завършат, без да полагат изпит от националното външно оценяване. Външното оценяване за учениците ще се отложи за началото на следващата учебна година. Ако те искат да кандидатстват - това ще става на база на годишните оценки.
След 13 май се възобновява работата на правосъдната система. Забраната за налагане на запори, обаче, остава 2 месеца след края на извънредното положение.