След отказа на Ранобудните студенти за разговор образователният министър Анелия Клисарова все пак проведе насрочената за вторник среща, само че на нея присъстваха само представители на Студентските съвети, които не подкрепят окупациите във висшите учебни заведения.
След срещата Клисарова направи заключението, че „въпреки различията в позициите, всички са единодушни, че трябва да има реформи” и представи Стратегията за развитие на висшето образование.
През миналата седмица в ефира на bTV тя отправи покана за диалог с протестиращите студенти, които вече две седмици окупират аудитории с искане за оставка на правителството. Анелия Клисарова обаче обвърза студентското недоволство с подкрепа на политически сили, въпреки многократните декларации на протестиращите, че не подкрепят никоя партия и обясни, че младежите нямат право в този смисъл да изразяват гражданска позиция в университетите. Тя изрази мнението, че студентите трябва да имат позиции по теми, свързани пряко със студентството.
След официално отправената покана за среща с протестиращите младежи и техния отказ, в понеделник от Министерството на образованието разпространиха официално съобщение, в което предвидената за 10:00 часа във вторник среща вече бе преформулирана в „диалог за бъдещето на висшето образование и за професионална реализация” на младите хора.
„Искам да чуя тяхното мнение, тъй като ни предстоят важни реформи във висшето образование. Очаквам младите хора – независимо от гражданската им позиция в момента, и се надявам да проведем конструктивен диалог за бъдещето на висшето образование и за тяхната професионална реализация”, заявява проф. Клисарова в съобщението на пресцентъра.
В крайна сметка „диалогът” се състоя, макар и с представители на студентската общност, чийто позиции контрастират с тези на протестиращите.
„Приоритет на правителството и на Бюджет 2014 е образованието. Парите за образование през следващата година са увеличени със 100 милиона. Трябва да видим как да разпределим тези пари, за да има добри резултати”, заяви за пореден път Анелия Клисарова. Тя представи и опорните точни на стратегията, която трябва да бъде приета до края на месец май догодина.
Стратегията на Просветното министерство за висшето образование има пет основни точки, върху които се проведе и дискусията със студентите: Подобряване на достъпа до висшите училища и увеличаване на броя на завършилите висши училища; Подобряване качеството на образованието чрез повишаване на квалификацията на преподавателите и актуализация на учебните планове; Изграждане на устойчива връзка между университетите и бизнеса; Изграждане на интегрирана мрежа за изграждане на изследователска дейност. Трябва ли науката да се върне към университетите? Как да мотивираме младите хора да се върнат към научните изследвания; Модернизация и децентрализация на системата за финансиране и управление на висшите училища. Студентките общежития и такси, както и финансирането.
Отношение по темата взе зам.-председателят на Националното представителство на студентските (НПСС) съвети Иван Потуев, който предложи връзката с бизнеса да бъде свързана и с регионалното развитие и с отраслите, които се развиват в даден регион.
След продължително заседание НПСС излезе в неделя с декларация в подкрепа на протестите, но против окупацията. Ден по-късно председателят на организацията Ангел Георгиев се обяви против политизирането на протеста, въпреки че самият той беше лидер на група студенти, които през февруари потърсиха представителството на Христо Стоичков за участие в предстоящите избори.
Георгиев декларира в ефира на bTV преди ден, че представителите на студентските съвети са ежедневно сред студентите, които, по думите му, не са само в Софийския университет и не са само протестиращи. „Обикаляме максимално, за да стигнем до възможно най-голям брой хора”, заяви Георгиев, който обясни, че и в момента е „из страната”, без да уточни къде точно се намира. На фона на „ежедневните срещи със студенти”, той призна, че за днес няма планирана такава.
Друг момент в днешната среща между министъра и представители на НПСС беше модерирането на "диалога" от страна на водещата на ТВ7 Ива Николова, която първо се представи като журналист, след това обясни присъствието си с дългогодишен интерес към проблемите на образованието, а накрая се оказа водещ на дискусията. В отговор на журналистически въпрос министър Клисарова обясни, че е била информирана за присъствието на Николова тази сутрин и не е имала нищо против.
Днешната среща на министър Анелия Клисарова влиза в коловоза на характерните за кабинета „Орешарски” събития, представени като срещи с граждани, на които обаче не се чуват критичните мнение на недоволни граждани – нито на участниците в студентските окупации в този на Анелия Клисарова ,нито на участници в антиправителствените демонстрации в кабинета на Пламен Орешарски, който общува с граждани като Мишо Шамара, Бисер Миланов – Петното и Александър Кръстев–Хъмфри.