Президентът е абсолютен суверен и сам може да състави служебно правителство, без да се съобразява със структурата на сегашното в оставка. Не може обаче да прекрачи срока за сформирането му и назначаването на дата за предсрочни избори. Тълкуване на закона пред bTV направи бившият конституционен съдия Георги Марков.
Обобщавайки намеренията на партиите да върнат мандата и плана, който представи държавният глава, той обяви, че служебният кабинет ще бъде съставен до 8 март, когато ще бъде разпуснат и парламентът. Дотогава трябва да бъде определена и датата за вота, която реално ще бъде около 27-28 април – в рамките на два месеца.
Той уточни, че изборите трябва да са в неделя, но в този период от годината предстоят празници. Затова и президентът има възможността да поиска те да бъдат назначени в събота.
Марков обясни, че в настоящата конституция има много слабости и фактът, че за 23 години е била тълкувана от Конституционния съд повече от 60 пъти го доказва. За нейната промяна обаче гражданите трябва да укажат натиск върху новия парламент – да се изготви проект за нова конституция и след това с две трети мнозинство да се свика Велико народно събрание.
Според него обаче много въпроси остават неизяснени, като например за каква форма на управление ще бъде настоявано. „Хората искат мажоритарен избор, което е хубаво, но те трябва да знаят, че той облагодетелства големите партии, което не е лошо, ако са силни и добри”, коментира той.