Нови усилия на учените да разбулят тайните около Варненския халколитен некропол. Изследване на генетичен материал трябва да даде отговор на някои от тайните около най-старото обработено злато в света.

И до днес 3-те хиляди изящни предмета с общо тегло над 6 кг., изработени преди около 6500 години, са без аналог на планетата. Половин век след откриването на некропола, предизвикал световна сензация, учените продължават да търсят връзките между хората, погребани там.
 
Разкопките бяха подновени след 30-годишна пауза и вече са разкрити нови 15 погребения. В тях са намерени повече от 100 нови артефакти.

Варненски некропол

Хората, населявали територията около Варненското езеро преди 6500 години, са наброявали около 5000 души. Същинска люлка на европейската цивилизация.

"Имало е по това време йерархия и всъщност заради това е уникален обектът и изобщо културата, която се развива в района на Варненските езера", каза археологът Станимир Първанов.

След подновяването на разкопките са събрани и изследвани 34 ДНК проби в търсене на родствени връзки. Задачата на археолозите е да съберат колкото се може повече за по-цялостна картина.

"Дали част от по-богатите гробове са свързани самите те, дали има различни прослойки, които са свързани генетично, родствено", коментира Станимир Първанов.

"Ако примерно гробовете с повече предмети се окаже, че са близки роднини помежду си, вече можем да говорим за приемственост, която се предава по роднинска линия. Ако те нямат такава връзка, тогава можем да говорим за персонален статут", допълни археологът Владимир Славчев.

Варненски некропол

До момента голяма част от проучените нови комплекси са били отваряни още в халколита и са с малко предмети в тях.

"Може би са търсили ценни неща, а може би използват част от техните кости за направата на амулети или най-различни предмети, които се предполага, че им дават духовна връзка с отвъдния свят", обясни Владимир Славчев.

Все пак новооткритите артефакти допълват картината за хората, живели по нашите земи през петото хилядолетие пр. Хр.

Варненски некропол

"Едно медно шило и едно медно длето през тази година, които дават допълнителни сведения за развитата металургия. Имаме интересни огърлици от мъниста, направени от спондилос, средиземноморска мида", разказа Владимир Славчев.

Археолозите все още не знаят каква част от целия некропол са разкрили. През следващата година планират да копаят на това място.

Не вярват да намерят нови богати на злато гробове, като преди 50 години, тъй като работят в периферията на некропола. Както самите те обаче казват, никога нищо не е сигурно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement