С „опорни точки” ли ще работят днешните управляващи? Въпросът изниква година след  като в публичното пространство се появи прословутото съобщение на парламентарния секретар на вътрешния министър в кабинета „Орешарски” до депутатите от БСП. В него Тодор Пройчев под формата на „опорни точки” им даваше указания, към които да се придържат в изявленията за антиправителствените протести.

Така например, по силата на”опорните точки” соцдепутатите трябваше да защитават тезата, че полицейско насилие над протестиращите студенти по време на протестите е нямало, а показаното по редица телевизии момче с разбита от полицията глава  всъщност не бил студент, а и „не бил особено добре с главата”.

След това „опорните точки” се превърнаха в основен аргумент на Борисов в говоренето му срещу БСП, Станишев и Моника Йосифова.

Припомняме тези позабравени детайли от предишното управление, тъй като говоренето на гербери и реформатори по най-актуалната тема от вчера и днес – изчезналото тефтерче на Филип Златанов, напомня именно на „опорни точки”.

 

"Кражбата на тефтерчето на Филип Златанов е „пошла инсценировка на „Костинброд-2”. Настояваме компетентните органи да предприемат всички мерки за откриването на тефтерчето. Българските граждани трябва да знаят истината",  заяви депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева в парламента в сряда.

Няколко часа по-рано депутатът от Реформаторския блок Атанас Атанасов пръв публично използва определението „пошла инсценировка”. Той обаче не говори за „Костинброд –2”, а за „политически скандал”

Преди bTV Атанасов изтъкна, че от изчезването на тефтера интерес имат няколко групи хора, но най-заинтересовани са  тази, които искат още в самото начало на втория мандат на Борисов като министър-председател в обществото да се върнат спомените към предишното му управление.  

„Докога разни сценаристи ще влияят на общественото мнение чрез инсценировки”, пък запита възмутено Караянчева.

Всъщност представителите на ГЕРБ и РБ демонстрираха коалиционна координираност в основните си тези по темата с изчезването на тефтера.

По думите на Караянчева, изчезването на веществено доказателство не означава, че делото трябва да бъде прекратено – мнение, застъпено и от Атанасов: „Би трябвало да има заверени копия на тези документи и те не са единствените веществени доказателства”.

Макар обаче депутатите от мнозинството да показват единомислие относно продължаването на процеса срещу Златанов, премиерът Бойко Борисов е демонстрирал  един по-различен „юридически” прочит по темата, става ясно от публикуваната частична стенограма от вчерашното първо извънредно правителствено заседание.

„И съответно говорим за съдебна реформа – може да направиш най-добрата в света, но като изчезнат веществените доказателства, приключва процесът! Този процес е приключил, край!”, заявява Борисов.

От документа (вижте целия тук) става ясно обаче, че именно Борисов пръв сравнява изчезването на тефтера с Костинбродската афера. В този смисъл Караянчева е верен негов последовател, тъй като нейното изказване започна именно с това сравнение, което описахме по-горе.

„И ако е бил (тефтерът с инициалите И.Ф. Цв.Цв, Б.Б – бел. ред), както Костинброд, фалшифициран през цялото време, вече това при експертизата няма да се докаже”, продължава Борисов по време на вчерашното заседание.

Явно „опорните точките” се превръщат в опората на партия или коалиция, която е на  власт. Дори е по-правдоподобно да се превърнали много отдавна, но просто само от  година така ударно се набиват на очи.

От развитието до момента на скандала с изчезването на тефтера обаче говоренето на политиците е дребна, дори нищожна „опорна точка” в сравнение с тази:

„Софийската градска прокуратура проверява цялата Столична дирекция на вътрешните работи” по случая с изчезналото тефтерче”, заяви градският прокурор на София Христо Динев, който взема отношение по темата има-няма ден-два, след като информацията изтече по медиите и се превърна в ОСНОВНА.  

„Опорната точка” „след дъжд качулка” продължава да е водеща в работата на разследващите органи в страната. В болшинството от случаите след нея идва  "опорната точка" "делото заби".

Шефът на СДВР Младен Миланов пък си посипа главата с пепел и заяви, че не му е неудобно от това и ако полицията е виновна, е готова да си понесе наказанието.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement