Дебати на Позитано 20 - дали лидерът Сергей Станишев да се оттегли от поста си и дали да се бърза с промените в кабинета. Утре червеното ръководство се събира на заседание.
Станишев да подаде оставка и да посочи наследник - това, според не малко редови социалисти, е решението за червената партия, която винаги гордее, че не е формация от лидерски тип.
„Надявам се, че лично той също е разчел знака на избирателите и ще предложи такъв тип решение, такъв тип действие”, коментира Жельо Бойчев. Според него лидерът трябва „да бъде част от промяната”.
Критиците на Станишев смятат, че той носи лична вина за загубата на евровота, а левите избиратели го наказват с отказ да отидат до урните.
Осмият в евролистата журналист от в.”Дума” Александър Симов вижда проблем в по-голям мащаб: „Те наказват много други проблеми в БСП, местни феодали, партийни лидери, които не могат да оценят реалните ситуации, които предлагат хора, които за нищо не стават”.
Ами десните министри?
Освен промяна на партийния връх, в БСП искат и смяна на експертите и на министрите, обвързани в миналото с десни политически формации.
„Има една граница, от която нататък нещата трябва да бъдат претеглени - заслужава ли си да бъдеш част от едно управление при яснотата, че то не се припознава от членовете и симпатизантите на партията”, посочва Бойчев.
Добре познаващият БСП отвътре политически психолог Димитър Гронев има съвет към Сергей Станишев: „Да помисли доколко вярно е едно определение на корифея Ласуел: политикът е човек, който се ръководи от личните си интереси, които представя за обществени”.
След загубата на изборите на 25 май в централата на БСП постоянно има заседания. Утре е свикано Изпълнителното бюро, а през уикенда се събира и Националния партиен съвет.
Още до края на седмицата ще стане ясно дали лидерът на БСП ще избърза или ще забави оттеглянето си от партийния пост и промените в правителството.