Купуването и продаването на гласове са престъпления, които у нас остават ненаказани. До такъв извод стигнаха репортерие на bTV, които многократно са разказвали и показвали как се търгува с вота. През 2008 г. Стоян Георгиев си уреди покупка на гласове, като в схемата дори беше включено 8-годишно момиче, което обясни на репортера какво да пише в бюлетината.
Прокуратурата прекрати разследването, защото нямало жалба и пострадала страна по случая. Журналистът Иван Георгиев също си уреди стотици гласове в Шекер махала и кв. Столипиново в Пловдив в полза на несъществуваща партия със абревиатурата БТВ. Разследващите прекратиха делото, именно защото няма такава политическа сила.
В репортажа ясно се виждаше кой урежда гласовете, колко струват и каква точно е схемата. Георгиев обясни, че в пловдивските гета, а и не само там, има големигрупи от по около 200 души, които на всички избори дават гласа си за различна формация, в зависимост от това кой им е платил. Човек, който му обеща 200 гласа, после заявил, че двамата се познавали отдавна и ставала дума за едни 44 000 лв. за почерпка на местните.
Антон Хекимян пък разказа за търговията с вота по морето. Тогава ставаше дума за местни избори и на журналиста беше казано, че „за кмет не може да се бута”, защото всичко е уредено. Репортерът на bTV обаче си плати, за да отидат гласовете при точно определен общински съветник. Полиция и прокуратура не реагираха след скандалния случай.
Антоанета Цонева от от Института за развитие на публичната среда обясни пред bTV, че осъдени за търговия с гласове има, но те са малко и получават условни присъди или пробация. „Важно е откъде идват парите за купуване на гласове. Дали от контрабнада, трафик, данъчни престъпления”, обясни тя.
Според нея купуването на гласове води до натиск над избирателите и страх. Цонева и репортерите на bTV се обединиха около мнението, че гласоподавателите трябва да отидат до урните на 12 май. Единствено активността на изборите би обезмислила търговията с гласа на българина, категорични бяха те.