„ДПС е готово без условия, без участие във властта да даде подкрепа за еднопартийно правителство на малцинството, но ще бъдем категорична опозиция на безпринципна коалиция с участие на крайно националистически формации”. Това заяви в понеделник лидерът на ДПС Лютви Местан на пресконференция.
"ДПС може без властта, но никой не може да изолира ДПС от обществения и политически живот", каза още той. Общо депутатите на двете партии са 122-ма, което би им дало едно общо мнозинство при приемането на закони в 43-ия парламент. Бойко Борисов обаче обяви миналата седмица, че ГЕРБ няма да управлява с подкрепата на Движението.
Подобна заявка „без условия” Местан направи още в нощта след изборите, а днес я доразви така: „ДПС не иска власт, съзнава риска от нови избори, но определя като още по-голям риск безпринципна коалиция с участие на крайни националисти”. Според него участието на крайни националисти крие опасност от разделение на нацията.
„Чувам все по-упорито, че нормалната коалиция е била между ГЕРБ, РБ и ПФ. Чух го и от служебния премиер Близнашки. Питам го - какво нормално има в съюз между партии членки на ЕНП и политическа сила, която дори след изборите заявява: Европа да си гледа работата (думи на Валери Симеонов – бел. ред.), чиито позиции за натовските военни бази също са до болка известни”, каза Местан.
„За да се случи безпринципна коалиция, ще трябва да се решат няколко задачи – първата - отново да се сатанизира ДПС и да се създаде емоционалната среда, в която да се приеме такава коалиция и второ - да се представи образът на ПФ като нещо различно от Атака, като нещо по-добро. И двете задачи са неизпълними, номерът няма да мине”, подчерта той.
Несправедливост за всички
На пресконференцията Лютви Местан коментира пространно изборните резултати на Движението в градове като Габрово, Кюстендил, Дупница, Ямбол, където се проведоха протести срещу мандати за ДПС срещу няколкостотин гласа. По-думите му това не е справедливо, но важи за всички партии.
"Задава се едно много опасно задкулисие, което ще се крие зад един нов политически параван, параванът на идеологемата за по-добрите и за лошите. И моралните цензури, които са си присвоили претенцията, че са носители на доброто, могат да правят каквото си искат, защото те са добрите и това е проблем на българската демокрация. Този нов феномен се определя от ДПС като десен морален абсолютизъм”, коментира Лютви Местан.
Конкретен повод за думите му бе изборният резултат в Хасково, където според изнесените от него данни, на вота през 2013 г. всички съставляващи днес РБ партии имат сумарно 1331 гласа в цяла Хасковска област. На 5 октомври 2014 г. резултатът на РБ е 12 пъти по-голям – 15 565 гласа. Той попита дали някой ще разследва този феномен или щом е в полза на добрите, всичко е наред.
Местан се обърна директно и към вътрешния министър Йордан Бакалов, който насочи купуването на гласове именно към ДПС в „Тази сутрин” по bTV.
„Тази сутрин чухме интересно изявление от вътрешния министър. Обръщам се към него, той визираше гласовете в село Галиче. ДПС в Галиче получава подкрепа от много години, в границата от 300 до 400 гласа. Например през 2009 в това село сме имали 396 гласа, а 2014 имаме 423 гласа. По отношение на феномена купуване на гласове, имах възможност да обясня, че ДПС ще увеличава доверието сред ромското малцинство заради политиката, която водим, но аз не възразявам да поставим на специален анализ феномена трудно обясним ръст на гласовете за определени политически сили – за всички политически сили всъщност, в това число и за ДПС. Ако приемем тезата, на която стъпи МВР със своите специални разработки за Северозападна България, а тя е, че на европейските избори ДПС регистрира необясним ръст на подкрепата си в Северозападна България, ерго някои ментори на мнението от дясно казаха, че тези секции трябва да са обект на специално наблюдение, за нас няма нищо по-добро от това кампаниите ни да бъдат наблюдавани от всеки, който желае това”, каза той.
Лидерът на ДПС заяви, че партията ще се яви утре на консултациите с ГЕРБ, защото я задължавала политическата етика.