Избирателите отново имат "Любимец 15". Този път феноменът се повтори във вариантите 9/9, 22/22, 18/18 и други.

Покрай неочакваното попадане в ЕП на младия социалист Момчил Неков нашумяха случаите, когато в бюлетините откриваме голям брой преференции за кандидата, чийто номер съвпада с номера на неговата листа. Този път имаме пример в Стара Загора

В листата на БСП - Лява България (№22), поставената на последно място Диана Михалева излиза втора по преференции.

Снимка: bTV

Тя е лидер на младежката организация на левицата в Стара Загора и предпочитанието на избирателите я избутва пред бившия депутат Георги Гьоков, който иначе беше поставен втори в листата.

Най-драматично си личи феноменът с преференциите при ГЕРБ (№9). Пак в Стара Загора, деветият в листата Димитър Желев е получил над 4 хиляди предпочитания, което го изстрелва на второ място, веднага след водача Лиляна Павлова.

Подобен феномен има и при ДПС във Варна - 18/18. В морската столица Алеко Атанасов се изкачва до второто място, веднага след водача Йордан Цонев.

Снимка: bTV

Дали избраните с преференции ще станат депутати зависи най-вече от личната им воля и от натиска на партията. В повечето случаи все пак при преференциалното гласуване не става дума за грешка или случайност.

В 25 МИР в София десните избиратели са отбелязали с 500 повече преференции за втория в листата - Атанас Атанасов от ДСБ, пред водача - Меглена Кунева, която е лидер на Движение България на гражданите.

Снимка: bTV

Но понеже по закон всички бюлетини без отбелязана преференция, а те са над 9 хиляди, се броят за водача, разместване тук няма да има.

Очакваме Централната избирателна комисия да обяви окончателното разпределение на мандатите в четвъртък.

Преференциално избрани

Въпреки грешките е важно да се отбележи, че все пак за много от избирателите преференцията създаде усещане за по-голям избор.

Социалистът Георги Кадиев е пример за наистина сработил преференциален вот - от девети стана втори в столичния 23-ти Многомандатен избирателен район. През цялата изборна кампания той активно агитираше за личното гласуване и разместване на партийните листи според качествата на кандидатите.

„Не трябва да има партийни аристокрации, партийни елити и хора, които винаги са на първите места, а всички останали са просто пълнеж. Сега вече всеки може да си извоюва своето място, както аз го направих”, обясни Кадиев.

Получиха се обаче и много съвпадения. Учителката по биология Анна Баракова неочаквано от 13-та стана втора в пловдивската листа на „България без цензура" с 980 преференциални гласа. Така тя измести от второто място градския лидер на партията - адвокат Дяко Дяков.

„Положително изненадана съм от подкрепата на избирателите, от подкрепата на много близки и приятели”, призна кандидат-депутатът от ББЦ. „В конкретния случай става въпрос или за грешка, или за съзнателния вот на пловдивчани! Така че няма никаква драма в нашата партия”, категоричен бе вторият в листата адвикат Дяков.

От този район обаче партията печели само един мандат и вероятно това ще бъде този на лидера Николай Бареков. Затова експертите смятат, че на тези изботи преференциалният вот е сработил, но само за големите партии. „При малките партии той трудно може да проработи, трудно ще има значим ефект, но при големите гражданите могат да влияят на състава им, който формира мнозинството”, обясни политологът доц. Димитър Димитров.

Над 1 100 000 българи избраха да гласуват с лична преференция на изминалите избори - това са 1/3 от всички гласували.

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация