На фона на резултатите от изборите за Европейски парламент вече са почти ясни 17-тимата български евродепутати, които ще представляват страната в Брюксел през следващите пет години.

ГЕРБ е победителят в битката за европейския парламент. Партията на Бойко Борисов успя да пребори БСП с 10%. Данните са на база 80% от извадката на паралелното преброяване. За ГЕРБ са дали гласа си 29,3% от имащите право на глас.

БСП са втори с 19,3 от гласовете, а ДПС печели 19,2 на сто и заема третото място. Четвърти са „България без цензура”. Партията на Николай Бареков взе 10,6% от гласовете.

Реформаторският блок взима проценти около избирателния праг. При 80% от извадката данните за реформаторите са 5,7% от гласовете на българите, при 85% от извадката – 5,9%. Шести са АБВ с резултат от 4,1%. Двете националистически формации „Атака” и Националния фронт за спасение на България са с еднакъв резултат – 3,2%.

Ето как изглеждат тези проценти, превърнати в депутатски мандати: ГЕРБ ще има шестима представители в Брюксел. БСП взима четири депутатски места. Бройката до 17 запълват четирима депутати от ДПС, двама от „България без цензура” и един от Реформаторския блок.

ГЕРБ изпраща шестима евродепутати, начело с бившия министър по еврофондовете и екс-кмет на Габрово Томислав Дончев. В Брюксел отново ще работят и евродепутатите Андрей Ковачев, Мария Габриел и Владимир Уручев. Петото място е за Ева Паунова, досега координатор на ГЕРБ в европаламента. Шести е Емил Радев - юрист, автор на идеята за 10-годишната абсолютна давност на задълженията. Седмият е отново юрист - Андрей Новаков.

Бившият директор на училището е община Гърмен Асим Адемов е под номер 8 в листата на ГЕРБ за евровота. Под номер 9 в листата на герберите се нарежда доцeнтът от университета в Кордоба - Стефан Шилев.

Листата на БСП се води от лидера Сергей Станишев. Първото място „скара" партията с Ивайло Калфин, който не успя да се класира на тези избори с АБВ. Станишев обяви, че отстъпва мястото в Брюксел и така, реално, първият евродепутат е Илияна Йотова. За нея това е трети мандат. Със сигурност влизат още Георги Пирински и Петър Курумбашев. Петият червен мандат е за най-новото европейско острие на червените Достена Лаверн. На шесто място е социалдемократката Светлина Йолчева. Седмият мандат е за Евгени Кирилов. Осми в листата е журналистът Александър Симов.

Водач на листата на ДПС е Филиз Хюсменова, която има сериозен опит в Брюксел. Втори, но със сигурно място е Делян Пеевски. Така депутатът Кой вече е евродепутат.
На трето място в листата на движението е заместник-министърът на отбраната Неджми Али. Според прогнозите, в европарламента влиза и председателя на младежкото ДПС - Илхан Кючук е на четвърто място в листата на движението за евровота. За ДПС този мандат не е сигурен.

На първо място в листата на най-новата партия „България без цензура” е лидерът й, екс-журналистът Николай Бареков. Втори е заместник-председателят на ВМРО - Ангел Джамбазки. Той сега е общински съветник в столичния градски парламент. Под номер 3 в листата на ББЦ е заместник-председателят на партията Рада Коджабашева.

17-тият евродепутат е бившият еврокомисар Меглена Кунева, която поведе листата на Реформаторския блок. И тук обаче мандатът не е сигурен.

Това са резултатите от паралелното преброяване при 80% обработени резултати. Чакаме 100-процентната извадка.

  • ЕП със "зелена светлина" за новата Еврокомисия
  • Кристалина Георгиева с големи шансове за важен пост в бъдещата ЕК
  • Кандидат-еврокомисарят Вигенин "зачеркна" шансовете на К.Георгиева
  • Премиерът подкрепи Кристалина Георгиева за първи дипломат на ЕС
  • Официално: Бареков с двете най-скъпи БГ места в европарламента
  • Бареков и Станишев се събраха в ЕП
  • Искра Михайлова кандидат за шеф на Комисията по регионално развитие в ЕП
  • Колко и какви депутати даде България на ЕП?
  • Станишев с втори фалстарт по пътя към ЕП (ОБНОВЕНА)
  • Станишев дезертира в ЕП (ОБНОВЕНА)