Стотици хора се събраха в център на Кюстендил тази сутрин, за да протестират срещу изборните резултати. По неофициални данни депутат от Кюстендилския избирателен район ще бъде Александър Методиев от ДПС. Това става възможно заради преразпределението на гласовете от чужбина.

Кметът на града Петър Паунов каза, че изборът на хората е опорочен и според него става въпрос за политически натиск от страна на ДПС върху изборните резултати. Кметът изрази готовност да сезира институциите, за да се отменят резултатите от вота, защото те не отразяват реално волята на хората.

Александър Методиев е получил 864 гласа в Кюстендил. Антон Кутев от БСП, който има около 8000 гласа например, няма да влезе в парламента. Според кмета и местните хора е недопустимо ДПС, кояето е 8-ата политическа сила в Кюстендил, да излъчи депутат от града.

"Това е предизборна игра, която ние няма да приемем", заяви градоначалникът Петър Паунов и призова да бъдат отменени изборните резултати в Турция. „Сега разбрах защо никой не иска мажоритарен вот”, допълни кметът.

Представител на ВМРО пък заяви пред bTV, че ЦИК „натриса” на Кюстендил „това нещо Бат’ Сали”. От партията на Красимир Каракачанов заплашиха, че ще действат радикално, ако се наложи. На площада в Кюстендил днес се чуха расистки призиви, беше изнесено черешово топче и се скандираше „Долу ДПС”“

Междувременно в студиото на bTV кандидат-депутатът от Реформаторския блок Ирина Абаджиева, която обаче не влиза в 43-ото НС, обясни, че два мандата в Кюстендил ще бъдат заети от представители на най-зле представилите се партии на вота в града.

„Участвах в гражданската квота в НС по приемане на новия Изборен кодекс като адвокат. Тогава беше коментирано, че тази система дава парадоксални отклонения в малките райони”, заяви Абаджиева. По думите й обаче най-големите спорове били не по методиката, а за това кой да бъде в ЦИК.

Цветозар Томов от Комисията обясни на какво се дължат аномалиите. Те са следствие от метода за изчисляване на мандатите. Този метод работи по-добре, ако няма 4-процентна бариера на национално и местно равнище. Томов призна, че сегашната ситуация не е справедлива, но от ЦИК са длъжни да спазват закона. Той категорично опроверга тезата, че членовете на Комисията могат да окажат влияние на броенето на гласове. „Ако не се беше случило в Кюстендил, щеше да е другаде”, каза Томов. Гласовете от Турция не влизат в нито едно регионално разпределение.

Така при изчисленията излиза, че ДПС има по-малко мандати, отколкото би трябвало. За да се запълнят „дупките”, се дава мандат на Движението там, където то има най-големи остатъци, какъвто е случаят с Кюстендил. Тази аномалия е по-вероятно да се случи в малки райони, където малко гласове осигуряват мандат, обясни Томов.

Въпреки разясненията, хората в Кюстендил продължиха да винят ЦИК за случилото се, а не недостатъците на изборния закон.

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация