Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който ще сдаде поста след два мандата начело на изпълнителния орган на Общността, гласува в неделя в Лисабон и призова за висока активност на евроизборите, предаде АФП.
„Изборите са много важни, тъй като голяма част от законите, които влияят върху ежедневието на нашите граждани, са одобрени в Брюксел и в Страсбург", заяви Барозу пред журналисти, след като пусна бюлетината си в урната в училище в португалската столица.
„ЕК прави предложения, но те се приемат само ако бъдат одобрени от правителствата или от Европейския парламент", подчерта той.
„За пръв път, благодарение на Лисабонския договор, резултатът от тези избори ще бъде взет предвид, когато се избира председателят на ЕК", допълни Барозу, който ще се оттегли от поста през октомври.
Избирателната активност в изборите за ЕП, която според прогнозите би трябвало да е по-ниска в контекста на разпростиращия се евроскептицизъм, по-скоро бележи увеличение към средата на деня в няколко страни членки, обобщава АФП.
Във Франция към 12:00 часа местно време са гласували 15,70% от избирателите, което е с почти един процент повече в сравнение с данните за същия час на изборите през 2009 г. Франция избира 74 евродепутати.
В Германия според вестник „Зюддойче цайтунг" има тенденция за увеличаване на активността в сравнение с 2009 г. Тя се забелязва особено в северната част на страната. Германия избира 96 депутати.
В Португалия, която избира 21 евродепутата, също има лек възход на избирателната активност и към обяд са гласували 12,14%, което е с процент повече в сравнение с данните за същия час отпреди пет години.
В Чехия, където се избират 21 депутати, според оценките на агенцията ЧТК са гласували вчера и днес около 20% от избирателите.
В Малта, където по традиция активността е висока, тя доближава 75%.
В Хърватия, която избира 11 депутати, участието по обед местно време беше 7,53%, което е с един процент повече в сравнение с първите избори, произведени там миналата година, когато страната влезе в ЕС.
В Полша премиерът Доналд Туск, който гласува сутринта, заяви, че ако в страната има ниска избирателна активност, ще бъде лошо Полша да се отличава по този показател, но добави, че ако избирателната активност премине 20%, това няма да е някаква драма.